Řecko už trhy netrápí, dluhopisy jiných zemí oslabily jen mírně | E15.cz

Řecko už trhy netrápí, dluhopisy jiných zemí oslabily jen mírně

Řecký premiér Alexis Tsipras
Řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: CTK

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecké vládní dluhopisy padají volným pádem, ale na obligacích jiných zemí eurozóny není po strachu ani památky. To představuje velký obrat od dřívějších reakcí, kdy s Řeckem klesal celý trh či alespoň italské, španělské nebo portugalské obligace.

Minulý týden, když se začala rozplývat naděje, že by se řecká vláda mohla domluvit s věřiteli, italské, španělské a portugalské obligace v solidaritě mírně oslabily. Oslabení bylo ale téměř nepatrné. Přitom v nejčernějších dnech eurozóny poslal jakýkoliv náznak problémů v Aténách dolů nemilosrdně dluhopisy všech zemí takzvaného jižního křídla eurozóny dolů, bez rozdílu.

“Nacházíme se v jiném světě než v letech 2011 a 2012,” řekl deníku Wall Street Journal Iain Stealey, portfolio manažer v JPMorgan Asset Management. “Pokud se podíváme na to, co Evropská centrální banka (ECB) udělala, tak dala investorům jistotu, že Řecko je v tom samo a Itálie se Španělskem mají zase podporu ECB v zádech.”

Nacházíme se v jiném světě než v letech 2011 a 2012

Řada velkých investorů již prohlásila, že se hodlá držet španělských a italských vládních dluhopisů, protože jim věří a na trhu, kde se výnosy blíží nule, nabízí alespoň nějaké zhodnocení. Efekt opatření ECB, která spustila program nákupu dluhopisů, podle nich převáží jakékoliv problémy v Řecku.

Akciové trhy vyprávějí podobný příběh. Aténský akciový index, který již roky trpí vleklou hospodářskou krizí, od začátku roku oslabil o dalších 15 procent. Naopak akciové trhy v Itálii a Španělsku od začátku roku posilují o 22, respektive 11 procent.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah