Rizikové fondy obnovily aktivitu v regionu | e15.cz

Rizikové fondy obnovily aktivitu v regionu

peníze
peníze
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Tereza Zavadilová

Tereza Zavadilová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Venture kapitálové fondy, které získávají peníze na investice do rizikových projektů, obnovily v roce 2011 transakční aktivitu v regionu střední a východní Evropy, vyplývá z aktuálních statistik EVCA. Loni se jim podařilo investovat 941 milionů eur, což proti roku 2009 představuje nárůst o 135 procent. V krizi se totiž fondy rizikového kapitálu z regionu stáhly.

Loňská čísla ale s předkrizovou aktivitou stále ani zdaleka nejde srovnávat – v rekordním roce 2007 fondy investovaly v regionu téměř čtyři miliardy eur.

Fondy vyvíjejí nejsilnější aktivitu v největších zemích, plných 92 procent investic šlo do Polska, Maďarska, Česka, Ukrajiny a Rumunska. Co se týče oborů, nejvíce peněz mířilo do sektoru spotřebního zboží a služeb. Česko se umístilo na třetí příčce zájmu fondů s investicemi v hodnotě 135 milionů eur, za Maďarskem a prvním Polskem. Ačkoli region jako celek zájem přitahoval, samotné Česko moc ne – výsledek byl celkově horší než v předchozím roce. To je ale v souladu s celým trhem fúzí a akvizic, který loni skončil nejslabším výsledkem v historii.

Letošek už má našlápnuto na mnohem lepší čísla – aktivitu v prvním pololetí výrazně zvýšil prodej StarBev za 2,65 miliardy eur.

fúze a akviziceAutor: mergermarket

Anketa E15: Co se týče objemu obchodů je letos hitem spotřební zboží. Jaké jiné obory jsou atraktivní?

Petra Wendelová, partnerka Ernst & Young pro fúze a akvizice

Český trh je natolik malý, že jedna extrémně velká transakce rozkolísá celou statistiku. Letos jde v tomto případě o akvizici pivovarské skupiny StarBev, do které patří i Pivovary Staropramen. Od CVC Capital Partners ji koupila severoamerická pivovarská skupina Molson Coors. Objem transakce je 2,65 miliardy eur (v přepočtu zhruba 66 miliard korun).

Z celkového objemu oznámených transakcí za rok 2012 tak spotřební zboží, kam patří výroba a distribuce nápojů, reprezentuje 94 procent, nicméně co se týče počtu transakcí jen 22 procent. Zde vede odvětví průmyslové výroby a chemie.

Do sektoru spotřebního zboží navíc padá široká škála oborů činností, nedávné transakce zahrnují mimo jiné i lékárenské řetězce, akvizice Penty pro Dr. Max. Obecně lze ale říci, že odvětví spotřebního zboží patří k těm, kde probíhá v poslední době silná konsolidace.

Slabší odcházejí, silní posilují, protože kritická masa, respektive tržní podíl, v tomto odvětví vysoce pozitivně koreluje s hodnotovým potenciálem. Mezi dlouhodobé investorské stálice patří energetika a síťová odvětví nabízející jako jedny z mála poměrně předvídatelný odhad poptávky, byť na úkor relativně konzervativní návratnosti. Ovšem co se investorsky vysoce cení, zejména v našich podmínkách, to je velikost. Zamýšlená transakce Net4Gas bude dle mého soudu obchodem roku.

Milan Bílek, senior manager TPA Horwath

První pololetí 2012 bylo v sektoru consumer ovlivněno realizací těchto transakcí: prodej StarBev – objemově největší transakce napříč všemi obory v Česku. Svým rozsahem byl navíc tento obchod významný i v rámci celé Evropy. Dále prodej firem OP Prostějov a Schlecker – obě společnosti byly prodány kvůli jejich bankrotu. Takovéto typy transakcí jsou pro druhé pololetí 2012 neopakovatelné a i vzhledem k oslabující ekonomické aktivitě v Česku nepředpokládáme nárůst počtu transakcí v tomto sektoru. Celkem může tento obor vykázat letos deset až 12 transakcí.

Do budoucna však očekáváme výrazný nárůst objemu provedených transakcí v energetice v souvislosti s prodejem provozovatele plynovodů Net4Gas a zamýšlené dezinvestice některých regulovaných aktiv firmy ČEZ.

Kamil Blažek, partner Kinstellar

Sektor spotřebního zboží je dlouhodobě atraktivní především kvůli spotřebitelské poptávce. Ta je na rozdíl od poptávky ze strany průmyslových výrobců relativně stálá a má spíše rostoucí tendenci. Letošní rok se obecně v Česku projevuje celkem silnou skepsí z pohledu investic v podnikové sféře.

Za dlouhodobě aktuální a perspektivní považuji průmyslový sektor – především strojírenství, plasty, automobilový sektor a veškerý průmysl související s konvenční a jadernou energetikou.

Česko je a zůstane průmyslovou zemí a tento sektor je solidní základnou, což si investoři uvědomují. Samozřejmě ve většině případů půjde o investice strategické, neboť se nedá čekat vysoká návratnost. Jako perspektivní rovněž vidím odvětví nových technologií – biotechnologie, nanotechnologie a další.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější