Moskva uměle vyhnala kurz rublu vůči světovým měnám | E15.cz

Rubl ukazuje světu svaly. Jde ale o falešnou hru, měnový paradox řídí úředníci

Současný kurz rublu lze přirovnat k umělému udržování kurzu československé koruny před rokem 1989.
Současný kurz rublu lze přirovnat k umělému udržování kurzu československé koruny před rokem 1989.
• 

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Květen zatím prožívá ruská měna na steroidech. Alespoň vůči hlavním měnám světa je rubl nejsilnější přinejmenším za několik posledních let. Vůči britské libře byl v polovině května nejtvrdší za uplynulá tři léta, oproti dolaru za čtyři a vůči euru dokonce za posledních pět let. Ačkoli standardně by síla měny blahořečila tamní ekonomice, v případě Ruska decimovaného financováním jeho válečné agrese na Ukrajině jde o umělý výsledek snah Kremlu a ruské centrální banky zabránit bezprostřednímu zhroucení tamní ekonomiky.

„Hlavním důvodem je umělé ovlivňování síly rublu. Rusko zavedlo kapitálové kontroly, zvedlo úrokové sazby a velmi znevýhodnilo nákupy zahraničních měn pro obyvatele i podniky,“ vysvětuje analytik společnosti XTB Jiří Tyleček s tím, že do Moskvy zároveň proudí kolem jedné miliardy dolarů denně za energie.

Video se připravuje ...
SWIFT - Co znamená tato matka všech sankcí pro Rusko

„Rubl je proto silnější k euru i americkému dolaru, než byl na počátku války,“ dodává Tyleček. Část trhu se rovněž předzásobila ruskou měnou v obavách z rublových plateb za suroviny. 

Ruský rubl přestal být v okamžiku invaze Ruska na Ukrajinu směnitelný. „Všechny ruské ekonomické subjekty jsou povinny nabízet zahraniční měnu z obchodních transakcí tamní centrální bance. Ta je na trhu s ruským rublem dominantním hráčem a může s jeho kurzem do určité míry manipulovat,“ vysvětluje ekonom banky UniCredit Pavel Sobíšek. Výsledkem je extrémní kurzová gymnastika. 

Vůči euru tak například rubl během osmi uplynulých týdnů posílil o 55 procent, což ve světě nemá obdoby. „Je otázka, nakolik je kurz reálný, vzhledem k restrikcím a sankcím a krokům Ruska na podporu měny. Působí tu více politické tlaky než klasické tržní mechanismy,“ dodává analytik společnosti Fichtner Tomáš Tyl.

Extrémní posílení zažil rubl po svém předchozím propadu, kdy se zahraniční investoři po začátku války začali masově stahovat z ruských aktiv. Momentálně je rubl zhruba o pětinu silnější vůči hlavním světovým měnám, než byl kupříkladu v závěru loňského roku, kdy sice už výrazně rostly ceny komodit, ale vojenský konflikt zatím nepřipadal v úvahu.

„Síla ruské měny toho po omezeních mnoho neznamená. Hlavním faktorem jeho síly je totiž omezení trhu,“ dodává Tyleček s tím, že situace se dá přirovnat k umělému kurzu československé koruny k západním měnám před rokem 1989. „Kurz byl tehdy uměle udržován vysoko, o síle ekonomiky to však nevypovídalo vůbec nic,“ říká Tyleček. 

Obdobný pohled na vzájemný vývoj kurzů nabízí i srovnání rublu s ukrajinskou hřivnou, která je vůči rublu nejslabší za poslední čtyři roky. „Vzájemné ekonomické vazby mezi Ruskem a Ukrajinou, které byly po ruské invazi pochopitelně totálně zpřetrhány, zásadně ovšem slábnou už od vpádu Ruska na Krym roku 2014,“ připomíná Sobíšek.

Střednědobě se podle ekonomů cesty měn obou válčících zemí znovu sblíží. „Zatímco hřivna bude těžit z očekávané poválečné obnovy země podpořené přímo či nepřímo většinou západních zemí, rubl čeká cesta dolů,“ říká ekonom a partner poradenské společnosti Moore Czech Republic Petr Kymlička. Na rubl dopadnou důsledky války na Ukrajině, a to primárně až dvacetiprocentní propad ruské ekonomiky, či zvýšené výdaje státu a ekonomické sankce. „Zatím tomu tak ovšem není a rubl se po prvním sankčním otřesu až překvapivě rychle vzpamatoval,“ připomíná Kymlička.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery