Rusko stabilizuje trhy, zachraňuje před krachem banku Trust | E15.cz

Rusko stabilizuje trhy, zachraňuje před krachem banku Trust

Sídlo ruské centrální banky
Sídlo ruské centrální banky
• 
ZDROJ: Kuba via Wikimedia Commons (CC BY 3.0)
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská centrální banka uvalila nucenou správu na finanční ústav Trust. Na záchranu firmy před krachem vynaloží 30 miliard rublů (12 miliard korun). Rusko se nyní snaží stabilizovat domácí finanční trhy, kterými otřásl prudký pokles kurzu rublu. Centrální banka neupřesnila, zda potíže firmy souvisejí s propadem rublu. Trust je podle objemu aktiv 29. největší bankou v Rusku. K lepší situaci jí nepomohl ani Bruce Willis, který se před dvěma lety stal marketingovou tváří banky.

„Opatření umožní společnosti Trust pokračovat v plynulých platebních operacích. Všichni klienti banky, včetně majitelů vkladů, mohou využívat její služby jako obvykle,“ uvedla centrální banka. Podle agentury Reuters jde o první záchranu tohoto druhu za současné krize rublu.

Trust je podle objemu aktiv 29. největším peněžním domem v Rusku, z hlediska objemu osobních vkladů mu patří 15. příčka. Banka v roce 2010 uzavřela dlouhodobou smlouvu se známým americkým hercem Brucem Willisem a učinila z něj hlavní tvář své reklamní kampaně.

Reklama banky Trust, ve které účinkuje Bruce Willis

Trust podle agentury Bloomberg v minulosti spadal do impéria bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského. Ten byl v roce 2005 odsouzen k mnoha letům vězení za daňové úniky a zpronevěru a jeho ropná společnost Jukos byla rozdělena a zestátněna.

Centrální banka brzy vybere investora, který bude mít záchranu Trustu na starosti. S největší pravděpodobností půjde o některou velkou domácí banku. Podle agentury AP centrální banka neupřesnila, zda potíže Trustu souvisejí s propadem rublu.

Dolní komora ruského parlamentu minulý týden v pátek přijala návrh zákona o státní podpoře bankovního sektoru. Významné banky, které budou ohroženy západními sankcemi proti Rusku kvůli ukrajinské krizi a nynějšími otřesy na domácích finančních trzích, mohou podle zákona od státu dostat celkem až bilion rublů (401 miliard korun).

Na ruský bankovní sektor negativně doléhají západní sankce, které velkým bankám omezily přístup na mezinárodní finanční trhy, takže se jim prudce zvýšily náklady na vlastní financování. Situaci bank podkopává i směřování ekonomiky do recese a nynější prudký propad rublu.

Začátkem minulého týdne rubl prudce oslaboval, v úterý se dostal až k 80 rublům za dolar a 100 rublů za euro. Později sice ruská měna část hlubokých ztrát smazala, od začátku letošního roku ale stále vykazuje vůči dolaru propad o zhruba 45 procent.

Zahraniční tisk: Rubl stravují finanční živly

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.