S&P zaplatí 1,38 miliardy dolarů za špatný rating hypoték | E15.cz

S&P zaplatí 1,38 miliardy dolarů za špatný rating hypoték

S&P zaplatí 1,38 miliardy dolarů za špatný rating hypoték
Sídlo agentury Standard & Poor's v New Yorku
• 
ZDROJ: flickr, Creative Commons, Haydn Blackey

ČTK

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v letech 2008 a 2009 až příliš pozitivně hodnotila hypoteční cenné papíry. Navíc nevarovala investory před možným krachem. V rámci mimosoudní dohody teď zaplatí celkem 1,38 miliardy dolarů (33,6 miliardy korun).

McGraw Hill, vlastník S&P, zaplatí 687,5 milionu dolarů federálnímu ministerstvu spravedlnosti a stejnou sumu také 19 státům a federálnímu distriktu, kde leží hlavní město Washington. Mimosoudní dohoda ale podle médií neobsahuje žádné zjištění, že by agentura nebo její mateřská firma porušily zákony.

S&P nevarovala investory, tvrdila žaloba

Ministerstvo spravedlnosti podalo na ratingovou agenturu před dvěma lety civilní žalobu, v níž ji obvinilo, že příliš příznivým hodnocením hypotečních cenných papírů v letech 2004 až 2007 selhala ve svém úkolu varovat investory před možností úplného zhroucení amerického trhu rezidenčních nemovitostí.

Agentura nadhodnocováním ratingů hypotečních balíků údajně poškodila jejich kupce, aby od emitentů těchto aktiv získala příjmy z poplatků.

Trh nemovitostí se po dlouhém boomu začal v roce 2006 hroutit, což srazilo hodnoty hypotečních aktiv prudce dolů a následně vyvolalo hlubokou finanční krizi.

Krach nečekala ani centrální banka, bránila se S&P

S&P se proti žalobě aktivně bránila a trvala na tom, že své ratingy vypracovávala v dobré víře v době, kdy zhroucení celého amerického trhu obytných nemovitostí nepředpokládala ani centrální banka USA. Od počátku také tvrdila, že vláda se žalobou proti ní mstí za to, že jako jediná z velkých agentur snížila v roce 2011 za rozpočtové krize rating Spojených států. Poukazovala na to, že vláda z téhož neobvinila konkurenční agentury Moody's a Fitch, které Spojeným státům rating nesnížily a hypoteční dluhopisy přitom hodnotily stejným způsobem jako S&P.

Ministerstvo původně po S&P požadovalo pět miliard dolarů. Agentura měla zpočátku v úmyslu hájit se před soudem, v posledních měsících ale s vládou vyjednávala. Její mateřská firma McGraw Hill dnes uvedla, že mimosoudní dohoda je v nejlepším zájmu jejích akcionářů.

Hypoteční papíry dostávaly kategorii A
Hypoteční cenné papíry složené z hypoték různé kvality a geografického původu hodnotily ratingové agentury vzhledem k jejich diverzifikaci vesměs nejvyšší kategorií A. Odkazovaly přitom na vysokou nepravděpodobnost pádu celého amerického trhu obytných realit. Banky tak mohly prodat tyto cenné papíry za biliony dolarů, protože je mohli kupovat rovněž investoři, kteří mohou investovat jen do bezpečných aktiv.

Úřady vyšetřují i Moody's

List The Wall Street Journal v pondělí uvedl, že ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat kvůli nadhodnoceným ratingům hypotečních cenných papírů i ratingovou agenturu Moody's Investors Service. Představitelé ministerstva se údajně v uplynulých měsících sešli s několika bývalými vedoucími představiteli Moody's, která je druhou největší ratingovou agenturou na světě po S&P.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) loni schválila nová pravidla pro kontrolu nad ratingovými agenturami. Zároveň se spolu se dvěma americkými státy dohodla na řešení sporu vůči S&P kvůli jejímu způsobu stanovování ratingů některých hypotečních cenných papírů v době po krizi. S&P v tomto případě přistoupila na mimosoudní dohodu v objemu 77 milionů dolarů.

Amerika vyšetřuje ratingovou agenturu Standard & Poor's

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!