Zisky centrální banky maže silná koruna | e15.cz

Silná koruna uvrhla Českou národní banku do ztrát. Znehodnocuje jí obří devizové rezervy

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Enormně sílící koruna stačila během uplynulých týdnů vymazat letošní zisky České národní banky. Ta koncem dubna hospodařila s více než jedenáctimiliardovou ztrátou, dalších minus 37 miliard centrální banka podle své aktuální bilance zdědila z předchozích let. Podle odborníků budou ztráty dále narůstat. Důvodem jsou obrovské devizové rezervy v eurech, které instituce nashromáždila za éry devizových intervencí, a jejichž hodnota má v příštích letech klesat vlivem tvrdší koruny.

"Hospodářský výsledek ČNB se v průběhu roku mění vzhledem k tomu, jak jej ovlivňují kurzové rozdíly. Posilování koruny se v hospodářském výsledku projevuje kurzovou ztrátou. Současně se do něj promítají také tržní ceny dalších aktiv zastoupených v devizových rezervách, tedy ceny akcií a dluhopisů," uvádí Petra Vodstrčilová z ČNB.

Banka přitom během letoška počítala zisky přesahující i padesát miliard korun. "Došlo na slova mnohých z nás, že je nebezpečné vytahovat z ČNB jakékoliv, natož účetní zisky, protože při obnoveném posilování koruny se účetní zisky rychle otočí ve ztráty," uvádí hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Dodává, že centrální banka si spolu s balíkem eur z minulých let s sebou nese obtížně řešitelné dědictví, když ztráty vlivem silnější koruny převáží nad zisky z investovaných eur.

"Trvalejším řešením by bylo postupné rozpouštění devizových rezerv v okamžicích náhlých výkyvů kurzu koruny. To by sice stabilizovalo vývoj koruny, ale zároveň by to umocňovalo její dlouhodobý posilující trend. Není tedy dobrého řešení a hledá se jen to nejméně škodlivé," dodává Horská. 

Eurové rezervy ve výši kolem 138 miliard eur ČNB v rozhodující části vytvořila v letech 2013 až 2017, když nákupem společné měny uměle držela slabší českou měnu na úrovni 27 korun za euro.

Hospodářský výsledek centrální banky je druhotným odrazem provádění její měnové politiky. V Česku ale získává na důležitosti podstatně vyšším objemem devizových rezerv, než je k velikosti domácí ekonomiky ve světě obvyklé. 

"Země jako Japonsko nebo Švýcarsko sice mají v přepočtu na HDP také velmi vysoký, ba i vyšší objem devizových rezerv ve svých pomyslných sejfech, avšak tyto země jsou nejvyspělejšími na světě, což se o Česku říci nedá," říká ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Při aktuální velikosti devizových rezerv kolem 138 miliard eur ukrojí každé posílení koruny vůči euru o deset haléřů z hodnoty devizových rezerv ČNB zhruba 13 miliard korun. Česká měna je přitom aktuálně vůči euru nejtvrdší za posledních 14 měsíců a dále sílí, a to především díky očekávání vyšších úrokových sazeb ČNB.

Ačkoli odborníci považují ztráty centrální banky za druhotnou linku měnové politiky banky účetního rázu, další posilování české měny v kombinaci s extrémním objemem devizových rezerv může přinášet nepředvídatelné problémy.

"Zajímavou by se tato otázka stala v případě přechodu na euro, kdy by tento problém musel být součástí přístupových jednání s Evropskou centrální bankou," spekuluje ekonom a partner poradenské společnosti PwC Petr Kříž. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery