Skokově dostupnější hypotéky? Trump přihrál byznys tuzemským bankám, mají prostor zlevňovat

Prostoru pro levnější hypotéky přibylo spolu s nástupem Trumpova chaosu

Prostoru pro levnější hypotéky přibylo spolu s nástupem Trumpova chaosu Zdroj: grafika e15

Jaroslav Bukovský

Donald Trump dokázal bezděky přihrát malého žolíka tuzemským bankám. Vlivem tržních otřesů spojených s hrozbou globálních celních válek totiž domácím finančním domům vzrostly marže z hypotečního byznysu. Může za to propad ceny zdrojů, ze kterých finanční domy půjčky financují. Bankám se tak teoreticky a poněkud paradoxně otevřel největší prostor ke zlevnění půjček na bydlení od loňského října. Celá věc má jediný háček. Aktuální stav vychýlený panickými reakcemi investorů na nevypočitatelné a setrvale překvapivé jednání americké administrativy by musel nějakou dobu vydržet. Podle ekonomů připomíná situace na trhu hypoték svými symptomy éru pandemie. 

„Aktuální situace na úrokových trzích by skutečně mohla potenciálně vést ke snížení hypotečních sazeb. Na druhou stranu, současné turbulence na trzích jsou zatím taženy momentálním úprkem investorů z akcií do bezpečných aktiv,“ vysvětluje ekonom finanční skupiny Partners Martin Mašát. Důvodem jsou cla, která připravil prezident USA Donald Trump.

„Cla však mohou dočasně zvýšit inflaci, a navíc zvýšit ostražitost firem a bank. Mohou také způsobit recesi, která by mohla vést k horšímu chování některých dlužníků,“ dodává Mašát. Primárně opatrnost a nejistota bank v tom, v jakém směru se do reálné ekonomiky mohou přenést celní války, tak prozatím bankéře odradí od změn v hypotečním sazebníku. 

Banky tvoří své hypoteční sazebníky s ohledem na takzvanou cenu peněz, ke které připočítají svoji obchodní marži, což je v českém prostředí v dlouhodobém průměru zhruba jeden procentní bod. Cena peněz představuje úrok, kterým banky vnitřně ocení nákladnost poskytnutí hypotéky klientovi, a to v závislosti na délce fixace úrokové sazby.

Prakticky tak například v současné době patří mezi nejpopulárnější délky fixace tříleté období. Ještě v březnu činila tříletá cena peněz, tedy náklad bank na poskytnutí hypotéky s tříletou fixací, zhruba 3,6 procenta úroku ročně. V závěru měsíce, a zvláště během dubna ale tento úrok postupně klesl až na aktuálních 3,13 procenta, tedy nejnižší hodnotu od počátku loňského října. K obdobně intenzivním propadům došlo i v případě dalších fixačních období. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!