Soud zneplatnil smlouvu Pojišťovny České spořitelny, verdikt se může dotknout milionů klientů | E15.cz

Soud zneplatnil smlouvu Pojišťovny České spořitelny, verdikt se může dotknout milionů klientů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Městský soud v Praze vydal konečný verdikt o neplatnosti pojistné smlouvy Flexi Pojišťovny České spořitelny (PČS), zejména kvůli nedostatečnému informování klienta o nákladech a poplatcích. Řekl to Jiří Chvojka, který poškozené klienty mediálně zastupuje. Rozhodnutí se podle něj týká stovek tisíc smluv. Rozsudek se týká jedné konkrétní pojistné smlouvy, a není tak možné ho vztahovat na všechny pojistné smlouvy a produkty životního pojištění PČS, reagovala pojišťovna. Server iDNES.cz uvedl, že problém by se celkem mohl týkat téměř dvou milionů klientů.

Neplatnost velké části smluv českých pojišťoven investičního životního pojištění po několika nálezech finančního arbitra podle Chvojky potvrdil soud pravomocně. "Městský soud v Praze vyslal velmi jasný signál o tom, že mimo zhruba 760 000 aktivních smluv Flexi PČS jsou v podobných problémech i další pojistné smlouvy životního pojištění uzavírané v minulosti tuzemskými pojišťovnami," uvedl.

"Rozsudek je závazný pouze pro danou věc, nemá obecnou platnost a není možné jej vnímat jako precedentní pro trh životního pojištění. Naše smlouvy Flexi životního pojištění nadále platí a v našem portfoliu nemáme neplatné pojistné smlouvy," řekla mluvčí PČS Jana Náchodská. V posuzované kauze šlo podle ní o spor o zaplacení dlužného pojistného, nikoliv o podmínky platnosti smlouvy Flexi životního pojištění.


Jaké daňové úlevy vám životní pojištění přinese, napoví kalkulačka


"Rozhodně nesouhlasíme s názorem, že by takové rozhodnutí soudu zneplatňovalo všechny takové uzavřené smlouvy," řekl Marek Zeman, mluvčí České národní banky, která vykonává nad pojišťovnami dohled. Arbitr nebo soud může podle něj rozhodnout o neplatnosti vždy jen v konkrétním návrhu nebo žalobě. Hromadné žaloby spotřebitelů zatím nejsou v českém právním řádu možné, dodal.

Soud v rozsudku podle Chvojky podrobně popsal pochybné obchodní praktiky týkající se nesdělování klíčových poplatků a fakticky tak potvrdil rozhodnutí finančního arbitra.

"Systémový problém je obrovský, s dopadem v řádu desítek miliard korun, které klientům byly a dosud jsou neoprávněně strhávány na smlouvách životního pojištění. Zasáhnout musí Česká národní banka jako regulátor trhu a zřejmě i zákonodárci," dodal Chvojka. Pravomocné verdikty se podle něj týkají PČS, respektive Kooperativy, která portfolio této pojišťovny přebírá, a dále České pojišťovny a pojišťovny AXA.

AXA se ale proti Chvojkovým slovům ohradila. „V případě AXA se nález finančního arbitra týká jiného tématu. Obecně platí, že je relevantní pro jeden konkrétní případ. S nálezem nesouhlasíme a proto jsme požádali soud o jeho přezkoumání,“ uvedl tiskový mluvčí pojišťovny AXA Jiří Cívka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah