Stane se Deutsche Bank další Credit Suisse? Co stojí za velkým propadem akcií

Deutsche Bank

Deutsche Bank Zdroj: reuters

Deutsche Bank
2
Fotogalerie

Nervozita investorů ve finančním sektoru opět stoupá. Dokládají to i akcie největší německé banky Deutsche Bank, které v pátek odepsaly přibližně osm procent. Za jejich pátečním propadem stojí prudký růst nákladů na pojištění proti možnosti, že by německá banka nesplatila věřitelům své dluhopisy. Dominový efekt na finančním trhu způsobil předchozí krach tří amerických bank a problémy švýcarské Credit Suisse. Ta se dostala do potíží kvůli odlivu vkladů klientů a výsledkem byla dohoda o převzetí ze strany konkurenční UBS. Deutsche Bank, která patří mezi nejvýznamnější banky v EU, by mohla být další na řadě.

„Deutsche Bank skutečně zaujala místo Credit Suisse jako další jakýsi nejslabší článek řetězce, možná neprávem,“ konstatoval analytik David Goebel ze společnosti Evelyn Partners. Pád akcií evropské jedničky tak stahuje dolů i akcie dalších významných evropských bank.

Co je Deutsche Bank a proč je tak důležitá?

Banka je největším německým věřitelem s celkovými aktivy ve výši zhruba 1,337 bilionu eur, což je více než 31,660 bilionu korun. Zároveň zaměstnává 85 tisíc lidí v 58 zemích a je jednou ze 30 nejvýznamnějších globálních bank sledovaných regulátory, kteří dohlížejí, aby byla zajištěna finanční stabilita, uvádí The Wall Street Journal.

Stejně jako JP Morgan nebo Citigroup se jedná o univerzální banku, která dělá vše od půjček domácnostem a podnikům až po poradenství při fúzích podniků a obchodování s cennými papíry pro velké investory.

Proč jsou investoři tolik znepokojeni situací ve finančním sektoru?

Investoři jsou znepokojeni kondicí bankovního sektoru po náhlém pádu Silicon Valley Bank, Silvergate Capital a Signature Bank v USA a nouzovém převzetí švýcarské Credit Suisse domácím konkurentem UBS.

Ukázalo se, že banky jsou v éře online bankovnictví a sociálních sítí zranitelné vůči náhlým změnám. Některé banky pak byly navíc špatně připravené na rostoucí úrokové sazby a doplatily na to vysokými ztrátami kvůli poklesů cen dluhopisů v portfoliích. 

Kromě toho převzetí Credit Suisse vedlo ke kontroverznímu odpuštění asi 17 miliard dolarů z dluhu známého jako dodatečné dluhopisy Tier 1. To pravděpodobně zvýšilo náklady na financování bank v celé Evropě, i přestože se úřady v Evropské unii a Británii od kroku Švýcarů distancovaly.

„Krachy tří bank ve Spojených státech nebo vynucené převzetí švýcarské Credit Suisse UBS znamenají, že hladké přistání ekonomiky je čím dál tím více pouhým snem centrálních bankéřů,“ uvedl analytik XTB Štěpán Hájek pro ČTK. „Ekonomika pravděpodobně později v letošním roce tvrdě narazí, což je přesně to, co nyní naceňují finanční trhy. Stále nevíme intenzitu tohoto poklesu, což drží akciové indexy na relativně vysokých úrovních,“ dodal.

Proč trpí akcie Deutsche Bank?

Komentátoři už jisté problémy Deutsche Bank předpovídali a obávali se jich. Cena takzvaných credit default swaps či jen CDS vylétla v pátek v průběhu dne podle údajů společnosti S&P Market Intelligence nejvýše za poslední čtyři roky. Jejich nárůst pravděpodobně odráží všeobecné znepokojení nad bankovním systémem. 

Deutsche Bank však těžké časy už v minulosti párkrát zažila. Po finanční krizi se tato banka snažila získat zpět svou dřívější dobrou reputaci a pozici. Utrpěla ztráty, proběhly nejen rozsáhlé restrukturalizace, ale i fluktuace vedoucích pracovníků a došlo i na vysoké pokuty. Stejně jako Credit Suisse i Deutsche Bank provázely v posledních letech krize a skandály. 

Hrůzný americký bankovní víkend se snaží přepsat budoucnost

Video placeholde
Hrůzný americký bankovní víkend se snaží přepsat budoucnost • E15

Je Deutsche Bank opravdu v problémech?

Deutsche Bank se nachází v mnohem lepší kondici než Credit Suisse. Od roku 2018 vede Deutsche Bank generální ředitel Christian Sewing, muž s hlubokými zkušenostmi v oblasti auditu, řízení rizik a retailového bankovnictví, uvádí The Wall Street Journal. Za jeho vedení se banka stala ziskovější a méně náchylná k nečekaným problémům.

Minulý rok dosáhl čistý zisk 5,6 miliardy eur. Návratnost hmotného majetku, klíčové měřítko ziskovosti, dosáhla solidních 9,4 procenta a překonala prognózy. Banka si také vybudovala mohutné kapitálové rezervy.

„Aby bylo jasno – Deutsche NENÍ další Credit Suisse,“ napsali analytici Autonomous Research Stuart Graham a Leona Li v pátečním komentáři, uvádí The Wall Street Journal. Banka je solidně zisková, má nejsilnější kapitálové ukazatele od konce 90. let a má nižší úrokové riziko než regionální banky v USA, uvedli Graham a Li.