Credit Suisse proti UBS. Přestup manažera, špehování, skandál | E15.cz

Švýcarská bankovní detektivka: Jak ředitel Credit Suisse nechal sledovat někdejšího kolegu

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Švýcarským bankovním sektorem otřásá těžko uvěřitelná špionážní kauza, jíž bychom čekali spíše na filmových plátnech než v poklidných ulicích hlavního města jedné z nejrozvinutějších zemí světa. Vysoko postaveného manažera švýcarské banky sledovali tři najatí soukromí detektivové, které si najala firma, kde bankéř dříve působil.

V hlavní roli figuruje Iqbal Khan, bývalý vedoucí správy majetku společnosti Credit Suisse, který letos přešel do banky UBS, tedy k hlavnímu rivalovi. U Credit Suisse to vyvolalo silné obavy, že s ním odejdou i další zaměstnanci a hlavně bohatí klienti. Obava má své opodstatnění, podobný scénář už švýcarské bankovnictví zažilo. Když například před dvěma lety šéf banky Julius Baer, Boris Collardi, nečekaně přešel k do společnosti Pictet, vzal s sebou i několik jeho podřízených včetně vysoce postavených manažerů.

Provozní ředitel Credit Suisse Pierre-Olivier Bouee se proto rozhodl k neobvyklému kroku – najal tři špehy, kteří měli Khana sledovat. Tento tah ale Boueemu nakonec nevyšel. Khan si jednoho dne podezřelých osob všiml a jeho přesvědčení, že je sledován, postupně sílilo s tím, jak soukromá očka nemohl setřást. Když se rozhodl k akci a snažil se vyfotit jejich vozidlo, muži prchli do davu, popisuje dramatickou situaci švýcarský list Sonntags Zeitung. Khan následně podezření na sledování nahlásil a z šetření vyšlo najevo, že špiony si najala právě Credit Suisse.

Nyní se Bouee, který v Credit Suisse pracoval deset let, k činu přiznal a sám odstoupil ze své funkce. „Bouvee sdělil, že jednal sám a jeho cílem bylo chránit zájmy banky,“ napsala podle agentury Bloomberg banka Credit Suisse v oficiální zprávě. Vyšetřování uvnitř banky podle ní neidentifikovalo žádnou stopu, jež by naznačovala, že by se na špionáži jakkoliv podílel i samotný šéf banky Tidjane Thiam.

Mezi Credit Suisse a UBS, největšími bankami Švýcarska, se v posledních letech prohlubuje rivalita. Obě nadnárodní společnosti se po hubenějších letech připravují na mezinárodní expanzi. Credit Suisse se poprvé po pěti letech přehoupla z červených do černých čísel a UBS se zase vzpamatovává z nejvyšší pokuty, kterou kdy v historii dostala. Provinit se měla tím, že Francouzům pomáhala vyhýbat se placení daní.

Skandál přichází v době, kdy švýcarské banky ztrácejí punc výjimečnosti. Loni v říjnu totiž oficiálně skončilo bankovní tajemství, kterým se tamní banky mohly chlubit, a tamní berní úřad začal spolupracovat a vyměňovat si bankovní data s finančními autoritami ostatních zemí. Pro švýcarské banky to byla a je obrovská rána. Špionážní kauza tak přesně zapadá do kontextu současné kondice švýcarského bankovnictví, píše Forbes. Tamní banky kvůli ztrátě výjimečnosti, zvýšené konkurenci i proměně celého trhu zoufale kopou kolem sebe a snaží se udržet si postavení, které však už na dobro ztratily.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah