Credit Suisse proti UBS. Přestup manažera, špehování, skandál | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Švýcarská bankovní detektivka: Jak ředitel Credit Suisse nechal sledovat někdejšího kolegu

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Švýcarským bankovním sektorem otřásá těžko uvěřitelná špionážní kauza, jíž bychom čekali spíše na filmových plátnech než v poklidných ulicích hlavního města jedné z nejrozvinutějších zemí světa. Vysoko postaveného manažera švýcarské banky sledovali tři najatí soukromí detektivové, které si najala firma, kde bankéř dříve působil.

V hlavní roli figuruje Iqbal Khan, bývalý vedoucí správy majetku společnosti Credit Suisse, který letos přešel do banky UBS, tedy k hlavnímu rivalovi. U Credit Suisse to vyvolalo silné obavy, že s ním odejdou i další zaměstnanci a hlavně bohatí klienti. Obava má své opodstatnění, podobný scénář už švýcarské bankovnictví zažilo. Když například před dvěma lety šéf banky Julius Baer, Boris Collardi, nečekaně přešel k do společnosti Pictet, vzal s sebou i několik jeho podřízených včetně vysoce postavených manažerů.

Provozní ředitel Credit Suisse Pierre-Olivier Bouee se proto rozhodl k neobvyklému kroku – najal tři špehy, kteří měli Khana sledovat. Tento tah ale Boueemu nakonec nevyšel. Khan si jednoho dne podezřelých osob všiml a jeho přesvědčení, že je sledován, postupně sílilo s tím, jak soukromá očka nemohl setřást. Když se rozhodl k akci a snažil se vyfotit jejich vozidlo, muži prchli do davu, popisuje dramatickou situaci švýcarský list Sonntags Zeitung. Khan následně podezření na sledování nahlásil a z šetření vyšlo najevo, že špiony si najala právě Credit Suisse.

Nyní se Bouee, který v Credit Suisse pracoval deset let, k činu přiznal a sám odstoupil ze své funkce. „Bouvee sdělil, že jednal sám a jeho cílem bylo chránit zájmy banky,“ napsala podle agentury Bloomberg banka Credit Suisse v oficiální zprávě. Vyšetřování uvnitř banky podle ní neidentifikovalo žádnou stopu, jež by naznačovala, že by se na špionáži jakkoliv podílel i samotný šéf banky Tidjane Thiam.

Švýcarská banka prohrála soud o stamiliony z privatizace Mostecké uhelné společnosti

Mezi Credit Suisse a UBS, největšími bankami Švýcarska, se v posledních letech prohlubuje rivalita. Obě nadnárodní společnosti se po hubenějších letech připravují na mezinárodní expanzi. Credit Suisse se poprvé po pěti letech přehoupla z červených do černých čísel a UBS se zase vzpamatovává z nejvyšší pokuty, kterou kdy v historii dostala. Provinit se měla tím, že Francouzům pomáhala vyhýbat se placení daní.

Skandál přichází v době, kdy švýcarské banky ztrácejí punc výjimečnosti. Loni v říjnu totiž oficiálně skončilo bankovní tajemství, kterým se tamní banky mohly chlubit, a tamní berní úřad začal spolupracovat a vyměňovat si bankovní data s finančními autoritami ostatních zemí. Pro švýcarské banky to byla a je obrovská rána. Špionážní kauza tak přesně zapadá do kontextu současné kondice švýcarského bankovnictví, píše Forbes. Tamní banky kvůli ztrátě výjimečnosti, zvýšené konkurenci i proměně celého trhu zoufale kopou kolem sebe a snaží se udržet si postavení, které však už na dobro ztratily.

Český fintech získal zakázku u přední švýcarské banky
Přední světové banky plánují spustit společnou kryptoměnu, má usnadnit přeshraniční obchody

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!