Třetina Čechů si ulívá peníze a před partnerem to tají. Překvapivě hlavně mladí a staří

Více než pětina respondentů pak potvrdila, že má skryté úspory do výše tří platů. „O tom, co vede české muže a ženy k vytváření tajných finančních rezerv, můžeme jen spekulovat. Důvody budou u každého velmi individuální. Nejčastěji pravděpodobně půjde o pocit svobody a finanční nezávislosti, schopnost dopřát si osobní věci či prožitky bez vědomí partnera nebo naopak o touhu partnera při výročí překvapit nějakou nečekanou pozorností,“ komentuje výsledky průzkumu Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank v ČR.
Vaníček navíc takové chování neodsuzuje: „Pokud rodina finančně nestrádá, a veřejná výše úspor domácnosti je dostatečně vysoká pro krytí neočekávaných výdajů, není na tajných rezervách jednoho nebo i obou partnerů nic špatného.“
Hodně zajímavá je i statistika, že 41 procent domácností v Čechách spravuje rodinné finance z oddělených osobních účtů partnerů, které k vytváření tajných rezerv přímo vybízejí.
Dalších 39 procent má pouze společný účet s partnerem a necelá pětina dotazovaných má společný účet s partnerem a zároveň i vlastní účet.
Jak češi zacházejí se svými penězi
Pramen: ING Bank
„Pro efektivní správu rodinných financí je dobré, když mají oba partneři přehled o celkových příjmech i výdajích domácnosti a alespoň o větších položkách také společně rozhodují. Nezáleží na tom, zda peníze odcházejí ze společného účtu nebo zda rodina vede výdaje ve formě domácího účetnictví, důležité je nastavení pravidel, aby z domácnosti neodtékaly peníze například za duplicitní položky nebo zbytné výdaje,“ radí na závěr Vaníček.
Devět z deseti Čechů se považuje za finančně zodpovědné