Tuzemský hypoteční trh letos spadne o pětinu, soudí ekonomové. A zvednout by se neměl ani příští rok

Výstavba, ilustrační foto

Výstavba, ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Byty, ilustrační foto
Nemovitosti, ilustrační foto
3 Fotogalerie
Vladan Gallistl , Vladan Gallistl

Doba, kdy bankovní domy rozpůjčovaly během roku na hypotékách přes dvě stě miliard korun, podle odborníků končí. Přes zmíněnou sumu se banky dostaly pokaždé v uplynulých třech letech. 

Letos ovšem potkal hypoteční trh dramatický propad. Za prvních deset měsíců klesl o pětinu a vývoj na konci roku ho už nezachrání. „Dojde k pětinovému propadu objemu hypoték a počet poskytnutých hypoték klesne o čtvrtinu,“ odhaduje výsledek za celý rok Luboš Svačina z makléřské hypoteční firmy Golem Finance.

Banky, které poskytují data Hypoindexu, což je většina trhu, tak podle něj poskytnou zhruba 175 miliard korun. Podobný odhad mají i další experti. 

Tip: Jaké sazby vám banky nyní nabídnou? Spočítá vám je naše kalkulačka.

Letošní vývoj ovlivnil krok ČNB, která loni zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték, na což uchazeči o úvěr zareagovali. „Velká část klientů se jednoduše snažila zajistit financování za příhodnějších podmínek,“ zdůrazňuje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Zájemci o úvěr se tak v závěru minulého roku „předzásobili“, což následně vedlo k propadu hypotečního trhu v následujících měsících. Kromě regulace se na objemu hypoték nepříznivě podepisuje nedostatek nemovitostí a jejich vysoké ceny. 

Ani v příštím roce se navíc situace podle expertů nezmění. „Vývoj v roce 2020 bude podobný letošnímu,“ uvádí obchodní ředitel Next finanční Jiří Vagner, který klientům pomáhá s vyřizováním hypoték.

Podobně se vyjadřuje šéf Hypoteční banky Jiří Feix: „Moje očekávání je, že se roční prodeje hypoték stabilizují na nové úrovni 180 až 200 miliard korun.“

Éra hypotečních žní z minulých tří let tak končí. Podle Svačiny byla ostatně produkce hypoték v těchto letech „zdeformována uměle“ různými regulacemi.

Nejprve v roce 2016 totiž banky zareagovaly na připravovaný zákon o spotřebitelském úvěru, který mimo jiné zaváděl možnost předčasného splacení hypotečního úvěru. Následně ČNB postupně zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték.