Tuzemský hypoteční trh nečeká dobré časy ani příští rok | E15.cz

Tuzemský hypoteční trh letos spadne o pětinu, soudí ekonomové. A zvednout by se neměl ani příští rok

Vladan GallistlVladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Doba, kdy bankovní domy rozpůjčovaly během roku na hypotékách přes dvě stě miliard korun, podle odborníků končí. Přes zmíněnou sumu se banky dostaly pokaždé v uplynulých třech letech. 

Letos ovšem potkal hypoteční trh dramatický propad. Za prvních deset měsíců klesl o pětinu a vývoj na konci roku ho už nezachrání. „Dojde k pětinovému propadu objemu hypoték a počet poskytnutých hypoték klesne o čtvrtinu,“ odhaduje výsledek za celý rok Luboš Svačina z makléřské hypoteční firmy Golem Finance.

Banky, které poskytují data Hypoindexu, což je většina trhu, tak podle něj poskytnou zhruba 175 miliard korun. Podobný odhad mají i další experti. 

Tip: Jaké sazby vám banky nyní nabídnou? Spočítá vám je naše kalkulačka.

Letošní vývoj ovlivnil krok ČNB, která loni zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték, na což uchazeči o úvěr zareagovali. „Velká část klientů se jednoduše snažila zajistit financování za příhodnějších podmínek,“ zdůrazňuje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Zájemci o úvěr se tak v závěru minulého roku „předzásobili“, což následně vedlo k propadu hypotečního trhu v následujících měsících. Kromě regulace se na objemu hypoték nepříznivě podepisuje nedostatek nemovitostí a jejich vysoké ceny. 

Ani v příštím roce se navíc situace podle expertů nezmění. „Vývoj v roce 2020 bude podobný letošnímu,“ uvádí obchodní ředitel Next finanční Jiří Vagner, který klientům pomáhá s vyřizováním hypoték.

Podobně se vyjadřuje šéf Hypoteční banky Jiří Feix: „Moje očekávání je, že se roční prodeje hypoték stabilizují na nové úrovni 180 až 200 miliard korun.“

Éra hypotečních žní z minulých tří let tak končí. Podle Svačiny byla ostatně produkce hypoték v těchto letech „zdeformována uměle“ různými regulacemi.

Nejprve v roce 2016 totiž banky zareagovaly na připravovaný zákon o spotřebitelském úvěru, který mimo jiné zaváděl možnost předčasného splacení hypotečního úvěru. Následně ČNB postupně zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah