Zajišťovny budou opět krýt i škody způsobené teroristy | e15.cz

Zajišťovny budou opět krýt i škody způsobené teroristy

Nákupní centrum Westgate v Nairobi během teroristického útoku (ilustrační foto)
Nákupní centrum Westgate v Nairobi během teroristického útoku (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ctk/AP

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sílící konkurence na globálním zajišťovacím trhu nutí zajišťovny opět pokrývat i škody spojené s teroristickými útoky. Tomu se úspěšně vyhýbaly od útoků 11. září 2001.

Zajišťovny, u kterých se pojišťují komerční pojišťovny, nyní postupně začínají přistupovat na odstranění výjimek pojistného krytí škod způsobených terorismem. Útok Al-Káidy na New York a Washington před třinácti lety přišel zajišťovací ústavy pěkně draho, přibližně na 40 miliard dolarů.

„Dodneška se o zákazníky bojovalo cenou, nyní se díváme také na úpravu podmínek,“ řekl deníku Financial Times James Vickers, předseda představenstva Willis Re International, třetí největší zajišťovny světa. Právě v aktuálním období roku zajišťovny jednají s pojišťovnami o podmínkách smluv na další období.

Zajišťovací služby klesly na rekordně nízké ceny

Pojišťovny pojišťoven nezažívají zrovna nejlepší období. Ceny zajišťovacích služeb klesly nejníže od počátku milénia. Mohou za to investoři, kteří zoufale hledají investice nesoucí zajímavý výnos, a tak kupují takzvané katastrofické dluhopisy, které v případě pohrom ztratí na hodnotě a zajišťovny z nich pokryjí své náklady.

Podle včera zveřejněného reportu zajišťovny Willis Re by pojišťovny tento týden mohly na zajišťovnách vybojovat snížení cen pojistného o dalších 20 procent. „Trh nadále klesá a na obzoru nejsou žádné známky obratu,“ stojí ve zprávě. Kevin Lee z ratingové agentury Moody’s k odstranění výjimky pro deník Financial Times uvedl: „Technologie pro modelování a předvídání teroristických útoků se od roku 2001 podstatně zlepšila. Za poklesem cen stojí ale především vyjednávací síla pojišťoven.“

Podle agentury Bloomberg zajišťovny vedle odstranění „teroristických výjimek“ také prodlouží dobu, po kterou kryjí škody po přírodních katastrofách. Nově například pokryjí škody vzniklé až 120 hodin po hurikánu, zatímco dosud to bylo jen do 96 hodin. Kromě velkého zájmu o takzvané katastrofické dluhopisy brání zajišťovnám zvedat ceny také nedostatek přírodních katastrof v poslední době. Akademici navíc letos očekávají ve Spojených státech mírnou sezonu hurikánů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery