Design francouzských Citroenů šokoval svět. Podívejte se na nejzajímavější modely | E15.cz

Design francouzských Citroenů šokoval svět. Podívejte se na nejzajímavější modely

Milan Lažanský - Autorevue.cz, mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Citroën je pověstný tím, že se na silnice nebojí přivést opravdu odvážné tvary. Dokazuje to i dnes, třeba nedávno představeným mini-SUV C3 Aircross. V minulosti však některá auta šokovala více, včetně konceptů. 

Automobilka, která za dva roky oslaví sté výročí své existence, však svět dopravy ovlivnila i jinak, než odvážným designem. Společnost se začala zabývat výrobou aut krátce po první světové válce. Úspěch značky brzy oslovil například americký koncern General Motors, který měl zájem výrobce koupit. K dohodě však nakonec nedošlo.

Před druhou světovou válkou se Citroen kromě výroby vojenských náklaďáků blýsknul především modelem Traction Avant, který posloužil jako základ moderního automobilu. Stal se prvním masově vyráběným vozem, který používal samonosnou karoserii, nezávislé odpružení a především pohon předních kol. 

V technologických inovacích však značka pokračovala i po válce. V 50. letech začal Citroen jako jedna z prvních firem při vývoji aut používat větrný tunel tak, aby vozy dosáhly co nejmenšího odporu vzduchu. Ve stejné době představil také hydraulické vzduchové odpružení, které se pro značku stalo ikonickým. 

I přes jeho oblibu se však automobilka rozhodla toto populární řešení, které stále využívá, opustit. Zákazníkům ale slíbila, že přijde s novou technologií, která jim na rozbitých cestách zajistí pohodlí. 

Autor: Milan Lažanský - Autorevue.cz, mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah