Inflace v březnu mírně zrychlila, zůstává ale těsně nad nulou

Hypermarket

Hypermarket Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Spotřebitelské ceny v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 0,2 procenta, v předchozích třech měsících byla inflace o desetinu bodu nižší. Tempo růstu ovlivnilo hlavně zvýšení spotřebních daní u cigaret a mírného zdražení pohonných hmot, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali vyšší inflaci.

„ČR zůstává i nadále nízkoinflační ekonomikou. Viditelný nárůst cen vidíme pouze u cigaret a alkoholu a především u oblečení a obuvi, kde se v důsledku závislosti na dovozech stále ještě projevuje vliv slabé koruny,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Podobně by se měla vyvíjet inflace podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy i v dalších měsících. To ale neznamená, že Česká národní banka vypustí ze svých měnově-politických vyjádření možnost dalšího zásahu v podobě posunutí kurzového závazku na slabší úroveň koruny vůči euru,“ uvedl. Hrozba zesílení škodlivých deflačních tlaků totiž podle něj stále neodezněla. Březnová inflace ale zároveň podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského nezavdává důvod k tomu, aby ČNB přikročila k dalšímu uvolnění měnové politiky, v současnosti tedy k dalšímu oslabení koruny.

Tempo růstu spotřebitelských cenTempo růstu spotřebitelských cen | CSU

Ceny alkoholických nápojů a tabáku vzrostly meziročně o 8,4 procenta. Meziroční inflaci ovlivnily i ceny za bydlení, kde stouply ceny zemního plynu o 4,5 procenta, vodného o 3,4 procenta, stočného o 2,8 procenta, čistého nájemného o 0,9 procenta a tepla o 1,2 procenta. Elektřina byla meziročně levnější.

Dál zlevňovala doprava, potraviny a nealkoholické nápoje. Klesly i ceny za poštu a telekomunikace a kvůli zrušení regulačních poplatků od ledna 2015 i ceny v oddíle zdraví. Ceny zboží se úhrnem snížily o 0,2 procenta, zatímco ceny služeb byly vyšší o 0,7 procenta, doplnil ČSÚ.

V meziměsíčním srovnání inflaci ovlivnily pohonné hmoty, které po čtyřech měsících výrazného zlevňování zdražily o 4,4 procenta. Proti únoru stouply i ceny tabákových výrobků, oděvů a obuvi. Z potravin zdražily ovoce, těstoviny, vejce a čokoláda, naproti tomu vepřové, mléko, cukr a jogurty zlevnily. Snížily se i ceny dovolených a zlevnil alkohol.

Inflace v březnu mírně překonala prognózu České národní banky (ČNB), která předpokládala růst spotřebitelských cen jen o jednu desetinu. „Březnová inflace zároveň nezavdává důvod k tomu, aby ČNB přikročila k dalšímu uvolnění měnové politiky,“ uvedl analytik Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

Další vývoj inflace závisí na cenách ropy

Do konce roku analytici nečekají, že by se inflace nějak výrazně měnila. I když bude inflace letos hlavně kvůli cenám pohonných hmot na velmi nízké úrovni, vyhne se podle hlavního analytika ING Jakuba Seidlera záporným hodnotám. Dočasnou deflaci přitom na počátku roku analytici očekávali. „Celková inflace by se v tomto roce měla pohybovat ve výši 0,4 procenta, tedy na stejné úrovni jako v minulém roce,“ odhadl.

Další vývoj bude záviset především na cenách ropy, respektive pohonných hmotách na českém trhu. „Nic dalšího by aktuálně inflaci nemělo vychýlit ani jedním směrem,“ uvádí Dufek.