Inflace v Česku se třetí měsíc drží těsně nad nulou | E15.cz

Inflace v Česku se třetí měsíc drží těsně nad nulou

Výprodej v supermarketu
Výprodej v supermarketu
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

ČTK, try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spotřebitelské ceny v České republice v únoru stouply meziročně stejně jako v předchozích dvou měsících o 0,1 procenta. Růst byl dán hlavně zdražením tabákových výrobků a plynu. Proti lednu ceny pro spotřebitele vzrostly o 0,2 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Ceny tabákových výrobků se proti loňskému únoru zvýšily o 6,1 procenta, zemní plyn zdražil o 4,5 procenta. Více lidé platili také za vodné a stočné, nájemné a teplo a také za pojištění, finanční služby, oděvy a obuv.

Zrychlil se naopak meziroční pokles cen pohonných hmot na 17,1 procenta, když v lednu zlevnily o necelých 14 procent. Zlevnily také potraviny, telefonické služby a mobilní telefony a mírně klesly ceny elektřiny. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,6 procenta, zatímco ceny služeb byly vyšší o 1,2 procenta.

Únorová meziroční inflace byla lehce nad očekáváním České národní banky. Uvedl to ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub. Centrální banka očekávala v únoru nulovou meziroční inflaci. Například pokles cen pohonných hmot byl o něco menší, než odhadovala centrální banka. Regulované ceny mírně vzrostly, zatímco ČNB očekávala jejich pokles.

Korigovaná inflace bez pohonných hmot byla v únoru nepatrně vyšší, než očekávala prognóza ČNB. Naopak ceny potravin v únoru meziročně poklesly o něco výrazněji. Dopady změn nepřímých daní se pak v únoru 2015 vyvíjely zcela v souladu s odhady ČNB.

ČNB očekává oscilaci kolem nuly

Zveřejněná data nadále podle Holuba potvrzují náhled ČNB, že předloňské rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace spojené s propadem poptávky. Vliv oslabení koruny do inflace prostřednictvím dovozních cen podle ČNB doznívá. Kurz ale nadále přispívá k růstu domácí ekonomiky, která působí směrem ke zvyšování cen.

„Stávající prognóza ČNB očekává, že se celková i měnověpolitická inflace budou v roce 2015 pohybovat okolo nulových, respektive mírně záporných hodnot a k jejich následnému zvýšení ke dvouprocentnímu cíli dojde během roku 2016,“ uvedl Holub.

Dále uvedl, že celkové tlaky na růst spotřebitelských cen se aktuálně vytrácejí, neboť pokles výrobních cen v eurozóně v kombinaci s propadem světových cen energetických komodit vede k výraznému snížení nákladů plynoucích z dovozních cen.

„Toto jejich protiinflační působení odezní až počátkem roku 2016,“ uvedl. Naopak směrem ke zvyšování cen bude naopak působit pokračující růst domácí ekonomické aktivity a pozvolna zrychlující dynamika růstu mezd.

Analytici: Předpokládáme jen mírný růst

„Oproti očekávání vyšší míra inflace dohromady s rychleji klesající mírou nezaměstnanosti v únoru může trochu povzbudit korunu. S ohledem na rostoucí ceny ropy je pravděpodobné, že v příštích měsících uvidíme pomalu rostoucí míru inflace. Ale cesta ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli zůstává dlouhá stále nejistá. Opuštění intervenčního režimu ČNB čekáme nadále až ve druhé polovině roku 2016. Do té doby bude koruna podhodnocená a bude podporovat českou ekonomiku neboť pro ČNB je hlavní proměnnou inflace. Opuštění intervenčního režimu ale vůbec nemusí být nepřekvapivé,“ okomentoval čísla hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

„Únor byl prozatím posledním měsícem, kdy inflaci brzdily pohonné hmoty. Po růstu cen ropy v posledních týdnech se zdražování benzínu i nafty začíná projevovat i na českém trhu. V únorové inflaci však ještě vidět nebylo,“ přidal komentář analytik ČSOB Petr Dufek.

„Když se podíváme na to, za co si letos ve srovnání s loňským rokem připlácíme nejvíce tak je to alkohol a cigarety, naopak výrazně šetříme na pohonných hmotách. A podobné to bude i v dalších měsících. Dokonce i šedesát dolarů za barel totiž znamená podstatně méně než loni,“ zdůraznil Dufek.

Inflace podle analytika ČSOB rozhodně není a ani nebude problémem české ekonomiky v letošním a nejspíše ani v příštím roce: „Poptávka sice docela slušně roste, avšak ceny udrží na uzdě konkurenční tlak, příznivé ceny komodit, a to nejen energetických, ale i zemědělských.“

Tempo růstu spotřebitelských cen - únor 2013 až únor 2015

Tempo růstu spotřebitelských cen - únor 2013 až únor 2015 Autor: CSU
Pramen: ČSÚ

Česká ekonomika roste rychleji, než naznačoval předběžný odhad

Autor: ČTK, try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.