Inflace v prosinci zpomalila, ale ceny potravin rostly

„Spotřebitelské ceny byly dle očekávání v prosinci taženy zvýšením cen plynu a především dalšímu zdražením potravin kvůli vyšší sazbě DPH. Z ČNB se ozvalo vůči inflaci, která zrychlila již v listopadu určité znepokojení, ale pokud, jak se zatím zdá, to jde na vrub především zvyšování DPH, pak by se obavy ČNB z vyšší inflace měly rozplynout, až budou zveřejněny údaje o inflaci za první měsíce roku 2012,“ domnívá se Michal Brožka z Raiffeisenbank. „Nebýt potravin spotřebitelské ceny by se v prosinci v průměru meziměsíčně vůbec nezměnily a meziroční míra inflace by činila dvě procenta, což je přesně na cíli České národní banky,“ dodává.
Potraviny meziročně zdražily o 5,3 procenta. Cena rostla především u chleba (13,6 procenta), mouky (10,1 procenta) nebo cukru (37,4 procenta). „Cenám prozatím nepřeje ani velmi slabá koruna, která zdražuje zahraniční zboží. Pokud se ale situace v Evropě uklidní a koruna opět posílí, ke konci roku by mohly ceny začít opět klesat,“ domnívá se Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.
„I když ceny pohonných hmot nerostly tak rychle jako dříve, zvýšily se meziročně o 7,2 procenta. Ceny tlačí vzhůru hlavně rekordní cifry u benzinových pump. Naftu kupujeme v průměru za 35,50 Kč za litr a natural asi o korunu levněji. Benzín je závislý na cenách ropy v dolarech, tedy na pozici koruny. Ještě v květnu se prodával dolar za 16 korun, teď je to téměř o 4 koruny více. Pokud se kurz koruny k dolaru zlepší, můžeme se dočkat příznivějších cen u benzinových pump. Zlevňování ovšem určitě nepůjde tak snadno jako zdražování,“ dodává Kozub.
V prosinci zlevňovalo především zboží dlouhodobé spotřeby, jednalo se například o mobilní telefony (- 7 procent) nebo spotřební elektroniku (- 4,6 procenta).
Petr Dufek z ČSOB upozorňuje, že letošní vyšší inflace nejspíše zcela umaže navýšení mezd, a tak reálné výdělky po čase opět propadnou. S tím bude podle něj spojena i slabší spotřeba domácností i ekonomický růst země.