Kladná nula míří do záporu. Kalousek opět snižuje odhad | E15.cz

Kladná nula míří do záporu. Kalousek opět snižuje odhad

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr financí Miroslav Kalousek pokračuje v tradici upřesňování odhadu vývoje ekonomiky směrem dolů. Zatímco ještě před rokem startoval svou prognózu pro rok 2013 na růstu o 1,6 procenta, postupně se přes říjnových 0,7 procenta dostal až na aktuální „růst“ o 0,1 procenta, v praxi tedy stagnaci. Stejně tradičně jako před rokem ale doufá, že příští rok už k oživení ekonomiky opravdu dojde a HDP stoupne o 1,4 procenta.

Kladná nula? Záporná jednička

Opakuje se tak scénář z loňského roku, kdy ještě v lednu Kalousek pro rok 2012 prorokoval známou „kladnou nulu“, tedy růst o 0,2 procenta, až se přes snížení na pokles o jedno procento v říjnu dostal k aktuálnímu odhadu, že HDP za loňský rok klesne o 1,1 procenta. Jaká bude skutečnost, se dozvíme 14. února, kdy údaje za rok 2012 zveřejní ČSÚ.

Snížený odhad pro letošní rok přitom s největší pradvěpodobností znamená i nemalý daňový výpadek. „Nová prognóza HDP znamená snížení očekávávaného nominálního HDP o celý procentní bod, což by mělo představovat výpadek daňových příjmů proti rozpočtu asi o 15 miliard korun,“ tvrdí například Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Mluvčí MF Ondřej Jakob ale uvedl, že i přes zhoršení očekávaného vývoje nebude muset ministerstvo přistoupit k revizi letošního státního rozpočtu. Ten počítá letos se schodkem 100 miliard korun. Při sestavování rozpočtu MF přitom počítalo s jednoprocentním růstem ekonomiky.

Srovnání růstu HDP Česka a okolních zemí

Vývoj HDP ČR a okolních zemí Autor:

Vývoj HDP

Vývoj HDP Autor:
Zdroj: MF

Jaké jsou důvody dalšího snižování odhadu ze strany ministerstva? Pro letošní rok jsme přihlédli k předpokládanému horšímu vývoji zemí eurozóny, což bude mít dopad na zahraniční obchod Česka, zdůvodňuje MF. To se tak novou prognózou přiblížilo tradičně realističtějším odhadům ČNB, která pro letošek počítá s růstem o 0,2 procenta.

„V rámci předpokladů centrálního scénáře o vývoji vnějšího prostředí došlo ke zhoršení výhledu ekonomického vývoje eurozóny na tento rok,“ uvádí prognóza. Resort rovněž počítá s větším poklesem domácí spotřeby. Ta by měla letos klesnout o 0,7 procenta, zatímco v předchozí prognóze analytici MF počítali s poklesem o 0,5 procenta.

Pozitivním rysem prognózy je podel Sobíška očekávání obratu HDP k mezikvartálnímu růstu již v letošním prvním čtvrtletí. Snížení celoroční prognózy jde převážně na vrub špatným výsledkům z posledního kvartálu 2012. „Osobně se mi zdá prognóza lehce pesimistická. Důvodem slabého růstu HDP v minulých letech byl růst cen komodit. Tento faktor by ale podle všeho letos nemusel ve stejné míře působit. Přes uvedené mírnění pesimismu nicméně souhlasím s názorem, že bude letos hospodaření státu napjaté a vyžaduje obezřetnost,“ dodává Sobíšek.

Ministerstvo dále v upravené prognóze upozornilo, že podle současného odhadu dosáhl deficit veřejných financí loni 193,4 miliardy korun, což odpovídá pěti procentům HDP. Původně v říjnu MF počítalo letos s deficitem 3,2 procenta HDP. Nárůst je ovšem způsoben jednorázovým účetním zaúčtováním církevních restitucí a také problémy s dřívějším čerpáním fondů EU. Do dluhu se ovšem církevní restituce nepromítnou, protože fakticky se kompenzace bude splácet po dobu 30 let. Letos počítá MF s poklesem deficitu pod tři procenta.

Odhady ministerstva financí (v závorce uvedeny odhady z předchozí říjnové predikce)

Ukazatel 2011odhad 2012odhad 2013odhad 2014
HDP1,9 % - 1,1 % (-1 %)0,1 % (0,7 %)1,4 %
Průměrná míra inflace1,9 %3,3 % 2,1 % (2,1 %) 1,8 %
Spotřeba domácností 0,7 %- 3 % (- 3 %) -0,7 % (- 0,5 %)0,9 %
Nezaměstnanost 6,7 %6,9 %7,3 % (7,3 %)7,4 %

Zdroj: Prognóza MF

Problémem pro ekonomiku by podle nové prognózy neměla být letos inflace. Její odhad ponechalo ministerstvo financí na 2,1 procenta. V roce 2014 by měla dokonce klesnout na 1,8 procenta. „Rok 2013 by se i přes zvýšení obou sazeb DPH měl vyznačovat mírnou inflací,“ uvedl úřad. Zvýšení sazeb DPH by mělo letos přispět do inflace 0,7 procentního bodu. Za varovnější považuje ministerstvo pokračující nárůst nezaměstnanosti. V roce 2015 počítá ministerstvo s růstem HDP o 2,4 procenta a v roce 2016 se zvýšením výkonu ekonomiky o 2,6 procenta.

Autor: nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah