Luxusní investice loni v průměru prodělaly jedno procento, dlouhodobě však stále vynášejí

Luxusní hodinky ve výloze Pařížské ulice

Luxusní hodinky ve výloze Pařížské ulice Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Investice do luxusního zboží se v roce 2023 znehodnotily v průměru o jedno procento, za deset let ale vynesly 100 procent. Vyplývá to z Indexu luxusních investic, který sestavuje společnost Knight Frank. Inflace v Česku činila loni 10,7 procenta, za desetileté období 41,6 procenta.

Kategorie umění se podle indexu loni zhodnotila meziročně o 11 procent. Šperky měly v tomto období výnos osm procent, hodinky pět procent, mince čtyři procenta, barevné diamanty dvě procenta a víno jedno procento. Vzácné lahve whisky přišly v průměru o devět procent hodnoty, auta o šest procent, kabelky čtyři procenta a nábytek dvě procenta.

„V posledních letech byl o sudy s whisky nebývalý zájem, což se odráželo i na indexu Knight Frank. Investoři i spekulanti nakupovali ve velkém a kvalitních sudů s whisky byl nedostatek. Po událostech v loňském roce (inflace, válka, energie) zájem lehce opadl a trh celkově spíše stagnoval. Věříme, že po zklidnění situace se obchody opět nastartují a v roce 2024 bude pokračovat zhodnocování směrem nahoru,“ uvedl analytik investiční platformy Portu Marek Pokorný.

Co se týče aut, je zakladatel Historic Automobile Group Dietrich Hatlapa rovněž optimistický. Je podle něj normální, že silná výkonnost jiných investičních tříd v roce 2023, jako jsou akcie, apetit sběratelů mírně utlumila. „Jde o velmi malý trh, takže stačí jen malá změna v portfoliu a ukáže se její velký vliv. Nebylo to ale tak jednoznačné. Některé značky, například BMW a Lamborghini, které oslovují mladší sběratele, se loni tomuto trendu vyhnuly a vzrostly,“ dodal. HAG je výzkumná společnost specializující se na sledování trhů a cen historických a klasických automobilů.

VIDEO: Nejdražší obrazy vydražené v Česku

Video placeholde
Nejdražší obrazy vydražené v Česku • Videohub

Trh s vínem podle indexu Knight Frank Fine Wine Icons prochází obdobím cenové korekce po dlouhém období růstu a některá vína od velmi malých výrobců zaznamenala největší pokles. „Lahve za 50 liber často vystřelily na 200 nebo 300 liber, takže pokles trhu je očekávaný,“ sdělil Nick Martin z Wine Owners, což je platforma a služba zaměřená na správu, obchodování a investování do vína.

Některé kategorie ale loni nabídly zajímavé zhodnocení a hlavní aukční domy dosáhly řady rekordních prodejů. V loňském roce byly například vydraženy nejcennější láhev skotské whisky, nejdražší Ferrari 250 GTO nebo nejdražší modrý diamant.

„Jako na každou investici i na investice do luxusního zboží se musíme dívat z dlouhodobého horizontu. Výkyvy k investování patří a méně pozitivní obrázek loňského roku plně vyvažuje pohled například na desetiletou výkonnost, kde zmiňovaný index luxusních investic vzrostl o sto procent a pozitivní výsledek si udržely všechny sledované kategorie,“ řekl Pokorný. Například kategorie whisky se podle něj za posledních deset let zhodnotila o 280 procent.

Do luxusních a sběratelských předmětů lze investovat přes online platformy, kde zájemce nakoupí pouze část daného aktiva a nemusí se o tento majetek starat.