Maloobchod zrychlil. Domácnosti začínají více utrácet

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Martin Pinkas, Euro

Maloobchodní tržby v červenci meziročně stouply bez očištění o 6,2 procenta, v červnu vykázaly revidovaný růst o 8,5 procenta. Růst ovlivnil především motoristický segment i samotný maloobchod. Podle analytiků je na číslech dobře patrná změna spotřebního chování - domácnosti začínají více utrácet.

Útraty Čechů v první polovině letních prázdnin předčily očekávání analytiků. Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka se domácnosti přestaly bát budoucnosti a jejich spotřebitelské chování se vrátilo do normálu. „Domácí poptávka se letos stala klíčovým faktorem růstu ekonomiky. Růst maloobchodních tržeb bude v dalších měsících pokračovat, i když silný impulz, který poskytly devizové intervence, patrně zeslábne. Do hry by však měl vstoupit růst mezd, který by měl zvolna zrychlovat,“ uvedl Marek.

„Jedno z prvních tvrdých čísel o české ekonomice ve třetím kvartálu naznačilo pro toto období slibný začátek. Růst maloobchodu byl do značné míry tažen prodeji a opravami aut, což ukazuje vyšší útratu nejen domácností, ale i podniků,“ vysvětlil analytik UniCredit Pavel Sobíšek. Ve zveřejněných číslech ale zatím podle něj není k vidění žádný náznak přenosu problémů z Ruska či západní Evropy do české ekonomiky.

Vývoj maloobchodních tržeb 2008 - 2014
tradingeconomics.com

Růst spotřeby domácností bude letos podle Jana Vejmělka z Komerční banky nejsilnější od roku 2010, což se projevuje i ve vysoké dynamice reálných maloobchodních tržeb. „Za celý letošní rok očekáváme růst maloobchodních tržeb ve výši 3,3 procenta po loňských 1,1 procenta,“ dodal Vejmělek.

Nejvyšší růst v červenci zaznamenal prodej počítačových a komunikačních zařízení ve specializovaných prodejnách. Zvýšily se i tržby za internetový prodej a prodej prostřednictvím zásilkových služeb, za výrobky pro kulturu sport a rekreaci, za oděvy a obuv nebo výrobky pro domácnost. „Tento výčet položek, za něž jsou domácnosti ochotny utrácet, svědčí o změně jejich spotřebního chování proti loňsku,“ komentuje Sobíšek.

Potraviny spadly, ale trend zůstává pozitivní, tvrdí analytik

Naopak méně spotřebitelé nakupovali farmaceutické a zdravotnické zboží a potraviny ve specializovaných prodejnách. Podle analytika Home Creditu Michala Kozuba ale nejde o žádnou tragédii. „Na trhu s potravinami je vidět postupné zlepšení, které ukazuje, že spotřebitelé už nejsou tak citliví na ceny. Proto červencový slabší výsledek ještě nic neznamená. Důležitý je prozatím trend, který je stále pozitivní,“ uvedl Kozub.

Tržby v maloobchodě - mezinárodní srovnání Tržby v maloobchodě - mezinárodní srovnáníTržby v maloobchodě - mezinárodní srovnání | CSU

Po očištění o vliv počtu pracovních dní byly tržby v červenci meziročně vyšší o 4,5 procenta. V meziměsíčním srovnání červencové tržby po očištění o sezonní vlivy klesly reálně o 0,8 procenta.

Neočištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel stouply meziročně o 15,9 procenta. Meziměsíčně sezonně očištěné tržby vzrostly o 0,7 procenta. Meziročně očištěné tržby o kalendářní vlivy se zvýšily o 12,3 procenta, čímž rostly nepřetržitě 16 měsíců v řadě, uvedl ČSÚ.