MMF: Globální ekonomika poroste pomaleji, brexit zvýšil nejistotu | E15.cz

MMF: Globální ekonomika poroste pomaleji, brexit zvýšil nejistotu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: kees torn, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní měnový fond (MMF) opět zhoršil výhled růstu světové ekonomiky na letošní i příští rok. Letos očekává zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o 3,1 procenta a v příštím roce zrychlení tempa růstu na 3,4 procenta. Obě hodnoty jsou proti předchozí prognóze nižší o 0,1 procentního bodu. Fond zároveň upozornil, že rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii zvýšilo globální nejistotu.

Výhled se zhoršil hlavně pro rozvinuté země. Naopak výhled ekonomiky rozvíjejících se a rozvojových zemí zůstává téměř beze změny. V loňském roce globální ekonomika vzrostla o 3,1 procenta. Ještě loni v říjnu MMF čekal na letošní rok zvýšení HDP o 3,6 procenta.

MMF ve své dnešní aktualizaci jarního výhledu světové ekonomiky upozornil, že ještě před britským referendem o brexitu, které se konalo 23. června, ekonomické údaje a vývoj na finančních trzích naznačovaly, že globální ekonomika se vyvíjí tak, jak fond čekal v dubnové prognóze. Výhled některých velkých rozvíjejících se zemí se dokonce zlepšoval a fond počítal původně s mírným zvýšením výhledu na příští rok.

Brexit jako nepříjemné překvapení

Rozhodnutí Británie opustit EU však překvapilo finanční trhy a přechodně způsobilo propad cen akcií po celém světě. Trhy se od té doby sice zotavily, hodnota majetku britských a evropských bank ale zůstává nižší než před referendem a slabší jsou i britské akcie zaměřené na domácí trh. Mezi investory přetrvává nechuť k rizikovým obchodům a očekává se uvolněná měnová politika, zvláště v hlavních rozvinutých ekonomikách.

Z makroekonomického výhledu brexit výrazně zvýšil ekonomickou, politickou a institucionální nejistotu, což by podle očekávání mělo mít negativní makroekonomické důsledky, zejména na rozvinuté evropské ekonomiky. Dopady je ale zatím velmi obtížné přesněji určit, protože stále přicházejí nové události.

Nejnovější výhled MMF počítá s postupným snižováním nejistoty. To mimo jiné znamená, že Británii a EU se podaří dojednat příznivé podmínky brexitu a vyhnout se nárůstu hospodářských bariér, že se neobjeví žádné narušení finančního trhu a politické dopady referenda zůstanou omezené.

Gb GDP Growth Rate

Horší výhled především pro Británii

Z rozvinutých ekonomik MMF nejvíce zhoršil výhled Británie. Zatímco její ekonomika se v první části roku zdála silnější, než čekal fond v dubnu, nárůst nejistoty po referendu by podle odhadů měl výrazně oslabit domácí poptávku. Na letošní rok tak fond snížil výhled růstu ekonomiky Británie o 0,2 procentního bodu na 1,7 procenta a na příští rok o téměř jeden procentní bod.

Po slabých údajích za první čtvrtletí se zhoršil i letošní výhled pro Spojené státy, i když tam dopady brexitu zůstávají spíše utlumené. Výhled pro eurozónu na letošní rok měnový fond sice zlepšil, na příští rok ale vzhledem k nejistotě kolem brexitu výhled naopak zhoršil.

MMF rovněž upozornil, že ekonomická a politická nejistota se zvýšila a že je pravděpodobnější, že brexit bude míst spíše negativní dopady. Do budoucna by hospodářský růst mohly negativně ovlivnit turbulence na finančních trzích či nechuť investorů více riskovat. V politické oblasti globální růst ohrožují problémy s uprchlíky, stále větší přesun k ochranářské politice, geopolitické napětí, domácí ozbrojené spory a terorismus. Obavu vyvolávají také sucha ve východní a jihovýchodní Africe, či nemoci jako je virus zika v Latinské Americe a v karibské oblasti.

Ea GDP Growth Rate

Cn GDP Growth Rate

Us GDP Growth Rate

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah