Německo roste nečekaně rychle o 0,7 procenta, Francie zpomaluje | E15.cz

Německo roste nečekaně rychle o 0,7 procenta, Francie zpomaluje

Německo roste nečekaně rychle o 0,7 procenta, Francie zpomaluje
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Roger via Flickr (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Německo ve čtvrtém čtvrtletí zrychlilo tempo růstu na 0,7 procenta z 0,1 procenta v předešlém kvartálu. V předběžném odhadu to sdělil spolkový statistický úřad. K nečekaně silnému růstu pomohla domácí poptávka. Za celý rok se největší evropská ekonomika zvýšila o 1,6 procenta. Tyto údaje posilují naděje na letošní slušný výkon německé ekonomiky. Opačné tendence vykazuje francouzská ekonomika, která ve čtvrtém čtvrtletí stoupla o 0,1 procenta, a zpomalila tak z 0,3 procenta v předešlém kvartálu.

Čtvrtletní růst německé ekonomiky překonal nejen průměrný odhad analytiků v průzkumu Reuters, ale také všechny jejich jednotlivé předpovědi. Celoroční růst pak překonal lednový odhad německých statistiků, kteří původně počítali s expanzí o 1,5 procenta. V roce 2013 se německý hrubý domácí produkt zvýšil pouze o 0,1 procenta.

„Je to jako úder blesku. Hospodářské oživení v Německu začalo mnohem dříve, než se čekalo. Někteří na konci léta hovořili o možné recesi, Německo se ale místo toho zotavilo. Skutečnost, že růst pramení především z domácí ekonomiky, skýtá důvod k optimismu,“ sdělil podle agentury Reuters ekonom Andreas Rees ze společnosti UniCredit. Díky solidnímu loňskému závěru má německá ekonomika podle něj větší šanci růst v tomto roce rychleji, než se očekávalo.

Meziročně se německý HDP podle neočištěných dat ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 1,6 procenta a také překonal odhad analytiků na růst o rovné procento.

Německá statistika podnítila k růstu evropské akcie. Západoevropský index FTSEurofirst 300 se zvýšil o 0,6 procenta a vyšvihl se až na sedmileté maximum. Přední německý burzovní index DAX dopoledne stoupl na rekord.

Spolkový statistický úřad podotkl, že ve srovnání s předešlým čtvrtletím nastal posun k lepšímu hlavně na straně domácí ekonomiky. „Především domácnosti opět výrazně zvýšily výdaje,“ podotkl také podle Reuters.

Inflace v Německu v lednu sestoupila nejníže za pět let. Ceny ropy klesají, úrokové sazby jsou nízké a Němci, kteří mívají pověst šetřílků, dávají raději přednost utrácení. Navíc se zdá, že německé podniky se rozhodly nevšímat si nejistoty ohledně geopolitické situace, jako je třeba krize na Ukrajině, a opět investují.

Německá ekonomika, na které je závislá i řada českých firem, se přitom v polovině loňského roku těsně vyhnula hospodářské recesi. Spolková vláda nedávno předpověděla, že letos ekonomika stoupne o 1,5 procenta.

Francie klopýtá, ministr financí neztrácí optimismus

S čísly z Německa konstrastuje situace ve Francii, kde ekonomika stoupla pouze o 0,1 procenta, a zpomalila tak tempo růstu z 0,3 procenta v předešlém kvartálu.

„Evidentně je to stále příliš slabé, existují ale ideální podmínky k tomu, aby v tomto roce umožnily slušnější začátek aktivity,“ sdělil francouzský ministr financí Michel Sapin, podle nějž šéfové firem již začínají více investovat. Vláda socialistického prezidenta Françoise Hollandea odhaduje, že za celý tento rok stoupne hrubý domácí produkt (HDP) Francie o rovné jedno procento.

Růst za loňské poslední čtvrtletí podpořily veřejné a spotřebitelské výdaje. Francouzská centrální banka v pondělí předpověděla, že v prvních třech měsících tohoto roku se HDP zvýší o 0,4 procenta. Banka očekává, že průmyslová výroba stoupne a v sektoru služeb nastane mírné zlepšení.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!