Nezaměstnanost v EU dál klesá, nejlepší situace je v Německu a Česku | E15.cz

Nezaměstnanost v EU dál klesá, nejlepší situace je v Německu a Česku

nezaměstnaný uprchlík vyplňuje v Německu pracovní formulář
nezaměstnaný uprchlík vyplňuje v Německu pracovní formulář
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v lednu třetí měsíc v řadě klesala. Snížila se na 10,3 procenta z prosincových 10,4 procenta, a dostala se tak na nejnižší úroveň od srpna 2011. Oznámil to statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii nezaměstnanost klesla na 8,9 procenta, což je nejnižší úroveň od května 2009. V prosinci její míra dosahovala devět procent.

Nejlepší situace v rámci EU panovala v Německu a v České republice, kde nezaměstnanost od listopadu zůstává na 4,5 procenta, napsal také Eurostat. V Německu, největší evropské ekonomice, nezaměstnanost klesla na 4,3 procenta.

Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu, které se liší od čísel Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v lednu stoupla na 6,4 procenta z 6,2 procenta v loňském prosinci, kdy také rostla.

Eurostat odhaduje, že ze států osmadvacítky klesla míra nezaměstnanosti v meziročním srovnání v lednu ve 24 zemích. Beze změn zůstala v Estonsku. V Lotyšsku, Rakousku a Finsku se oproti loňskému lednu zvýšila.

Ea Unemployment Rate

Nejvyšší míru nezaměstnanosti statistici zaznamenali v Řecku a ve Španělsku. V Řecku podle posledních dostupných čísel míra nezaměstnanosti v listopadu činila 24,6 procenta. Ve Španělsku, odkud jsou k dispozici lednová data, míra nezaměstnanosti klesla na 20,5 procenta.

ČSÚ: Míra zaměstnanosti byla v lednu nejvyšší od roku 1993
Míra zaměstnanosti v ČR stoupla v lednu na 71 procent, což je nejvyšší zaměstnanost obyvatel od roku 1993. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Podíl nezaměstnaných zůstal třetí měsíc v řadě na 4,6 procenta. ČSÚ používá pro statistiku nezaměstnanosti odlišnou metodiku od ministerstva práce a sociálních věcí.
Průmyslová výroba pokračuje ve vynikajících trendech z loňského roku a mezi firmami je patrná sílící poptávka po lidech, zejména pak z technických oborů. Na míru zaměstnanosti v lednu mělo dílčí vliv i teplejší počasí, kdy mohly probíhat sezónní práce,“ uvedl k údajům prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslav Hanák.
Svaz zároveň upozornil, že při rekordní zaměstnanosti firmy nabízí téměř 108 tisíc volných pracovních míst, které nemají kým obsadit. Zvyšuje se tak nedostatek nejen technicky vzdělaných pracovníků, ale v řadě firem začínají řešit i chybějící pracovníky z ekonomických oborů.
V průběhu jarních měsíců by podle svazu měla míra nezaměstnanosti postupně klesat. „Je vidět neutuchající boj o každého pracovníka. Jejich dramaticky se zvyšující nedostatek je v případech mnoha firem stále více se zvedající bariéra pro nové zakázky,“ uvedl Hanák.
Mezi průmyslovými firmami je podle něj výrazná poptávka po technických profesích jako svářeč, obráběč kovů, zámečník, seřizovač, elektrikář, kovodělník, obsluha CNC strojů. Poptávka je i po slévačích, zámečnících, soustružnících, nástrojařích, opravářích strojů a dalších oborech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.