O netradiční nemovitosti v Česku mají zájem spíše Rusové nebo Francouzi

Zámek Plumlov (Ilustrační foto)

Zámek Plumlov (Ilustrační foto) Zdroj: wikimedia.commons

Zámek Příseka u Jihlavy (Ilustrační foto)
Státní zámek Jezeří (Ilustrační foto)
Zámek Jezerka, na pozadí důl ČSA (Ilustrační foto)
Zámek Březnice (Ilustrační foto)
Empírový zámek (Ilustrační foto)
6
Fotogalerie

Nabídka netradičních nemovitostí, jako jsou například zámky, kostely nebo tvrze, je v současnosti vyšší než zájem investorů. Shodla se na tom většina realitních kanceláří a poradenských firem. Majitelé podle nich chtějí využít příznivé situace na trhu, ovšem pro potenciální kupce jsou problémem například nevyhovující technický stav nebo vysoké pořizovací i provozní náklady. Případní zájemci jsou spíše ze zahraničí, nejčastěji z Ruska nebo Francie.

"Aktuálně evidujeme spíše zájem současných vlastníků o prodej těchto nemovitostí a zároveň velmi chabou reakci trhu. Tyto nemovitosti odrazují svými pořizovacími, ale i provozními náklady. Navíc omezení, jakou často bývá například památková ochrana, znemožňují další komerční využití, případně realizaci například seniorského bydlení nebo bezbariérových vstupů," uvedla Denisa Višňovská z realitní kanceláře Lexxus.

Podle Pavla Klimenta z poradenské firmy KPMG jsou dalšími překážkami nevyhovující technický stav, velikost nebo vzdálenost od Prahy. "Pokud jde o památky mimo Prahu, Národní památkový ústav registruje více než 40 tisíc chráněných nemovitých památek, z toho více než 1100 připadá na zámky a zámečky. I přes růst turistického ruchu se asi nedá očekávat významné přebudování stávajících památkových objektů na ubytovací zařízení nebo luxusní bydlení," dodal Kliment.

Petr Hána z poradenské firmy Deloitte uvedl, že netradiční nemovitosti se mezi sebou nedají příliš porovnávat a jejich cena je téměř vždy otázkou individuální dohody mezi kupujícím a prodávajícím. "Z pohledu poptávky nepozorujeme zásadní změny. Patrná však nyní může být aktivita v jejich nabídce. Jedná se například o vinařství, farmy, hospodářské nebo historické budovy," podotkl Hána.

Podle generálního ředitele Next Reality Roberta Hanzla je poptávka po netradičních objektech za poslední roky konstantní. Jejich ceny spíše klesají. "Pokud se totiž jedná o nemovitosti určené k rekonstrukci, jejich cenu snižují právě nároky na ni. A právě ceny materiálů a stavebních materiálů za poslední roky stoupají," sdělil Hanzl.

Miroslav Herain ze společnosti RE/MAX Commercial zmínil měnící se strukturu poptávky. V minulosti si podle něj kupovali tyto nemovitosti často nadšenci, a to většinou na základě spontánního rozhodnutí. V posledních letech začínají převažovat investoři, kteří mají s nemovitostí jasný záměr.

"U kostelů nebo technických staveb jde většinou o mecenášský důvod, tedy snahu o zachování historické hodnoty. Za poslední rok jsme prodali několik desítek historických objektů. Jednalo se například o odsvěcený kostel, původní faru, několik zámků nebo historických usedlostí," uvedl Herain.

Provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality Martin Fojtík uvedl, že klienti mají zájem hlavně o malé zámky a také vesnické statky s velkou zastavěnou plochou. "Lidé se dnes rádi vracejí do přírody a na venkov. Pokud je nemovitost v dobrém stavu, je o ni velký zájem, a to zejména ze zahraničí. Jedná se o společnosti nebo investory. O nemovitosti je zájem hlavně z Ruska nebo Francie," dodal Fojtík.