Boj s nelegálním alkoholem: Likérky a obchodníci ode dneška platí kauce | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Boj s nelegálním alkoholem: Likérky a obchodníci ode dneška platí kauce

Boj s nelegálním alkoholem: Likérky a obchodníci ode dneška platí kauce
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Miroslav Chaloupka, Mlada fronta

ČTK, pav

Výrobci lihovin a distributoři budou ode dneška muset skládat kauce. Sníží se také objem největšího povoleného balení alkoholu. Vyplývá to z nového zákona o povinném značení lihu, který dnes nabývá účinnosti. Norma je jedním z hlavních předpisů, které mají potírat nelegální alkohol a s ním spojené daňové úniky. Je reakcí na loňskou metanolovou aféru, která si vyžádala čtyři desítky lidských životů.

Zákon o povinném značení lihu snižuje největší možné balení alkoholu na jeden litr, pouze v případě lahví bude přípustné nejvýše třílitrové balení. Nyní je možné prodávat až šestilitrové balení. Třílitrové lahve s alkoholem nebude možné prodávat v místech, kde se prodává rozlévaný alkohol, tedy ve výčepech a barech.

Dva roky zákaz za porušení zákona

Za porušení zákona bude hrozit až pětimilionová pokuta nebo dvouletý zákaz činnosti. Výrobci a dovozci lihu ho budou smět prodávat jen jiným registrovaným distributorům a konečným prodejcům. Restauratéři budou moci mít v provozovně otevřenu vesměs jen jednu lahev od každého druhu tvrdého alkoholu.

Zákon také snižuje nejnižší objem alkoholu, který se ještě bude muset značit páskou, na 0,6 decilitru. Vláda původně navrhovala značení až od jednoho decilitru. Kontrolní pásky na láhvích budou muset být tištěny na ceninovém papíře s ochrannými prvky a musí být nalepeny tak, aby láhev nešlo otevřít bez jejich porušení. Místo, kde se bude líh značit, bude muset být vybaveno sledovacím kamerovým systémem. Celníci tak budou moci na dálku a nepřetržitě sledovat, zda se líh značí v souladu se zákonem.

Výše kauce podle počtu kontrolních pásek

Kauce se budou lišit podle toho, kolik výrobci a distributoři převezmou kontrolních pásek. Pokud odeberou nejvýše 25 tisíc pásek, zaplatí kauci půl milionu. Nad toto množství bude kauce pět milionů korun. Bude možná také bankovní záruka.

Zatímco velcí výrobci ovládající většinu tuzemského trhu s tvrdým alkoholem zákon spíše vítají jako nástroj proti černému trhu s alkoholem, řada malých likérek očekává v jeho důsledku existenční problémy. Zpřísnění předpisů podle nich prosadili velcí výrobci a obchodníci, aby zlikvidovali konkurenci.

Metanolová aféra
Metanolová aféra vypukla v Česku loni v září, stát dokonce zavedl částečnou prohibici. Na otravu metylalkoholem zemřely čtyři desítky lidí, dalším více než 130 jedovatý alkohol poškodil zdraví. V letošním roce padlo metanolu za oběť devět lidí. Speciální policejní tým Metyl ve vyšetřování stále pokračuje.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!