Ceny nových aut loni v Česku klesly téměř nejvíc v EU

Výrobce luxusních vozů Audi vykázal v prvním čtvrtletí letošního roku rekordní výsledky.

Výrobce luxusních vozů Audi vykázal v prvním čtvrtletí letošního roku rekordní výsledky. Zdroj: reuters

Ceny nových automobilů klesly v Česku loni o devět procent. To je téměř nejvíc z celé Evropské unie. K výraznějšímu poklesu došlo jen na Slovensku, v Bulharku a ve Slovinsku. Dnes o tom informovala Evropská komise. Jedinými státy evropské sedmadvacítky, kde ceny aut loni rostly, jsou Itálie, Malta a Portugalsko.

V celé Evropské unii ceny průměrně klesly o 2,5 procenta. Cenové rozdíly mezi členskými státy se sice o něco zmenšily, ale obyvatelům některých zemí se stále vyplatí dojet si pro nové auto za hranice.

Mezi nejprodávanějšími auty své třídy může rozdíl v ceně činit dokonce více než 40 procent, jako například u Fiatu Grande Punto, kde to je 44 procent. U malých vozidel je přitom třetinový rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší cenou úplně běžný. Nejnižší je pak u velkých automobilů, i když u nejprodávanějšího Volkswagenu Passat činí 38 procent.

Všeobecně nejlevnější auta v Evropské unii před zaplacením daní jsou k mání v Dánsku. Loni se tamní průměrná cena nového osobního vozu pohybovala téměř šest procent pod unijním průměrem. Dánové však z nízkých cen příliš těžit nemohou, protože po zaplacení všech povinných daní a poplatků je auta vycházejí v porovnání s ostatními zeměmi velmi draho. Druhou nejlevnější zemí v rámci EU je Maďarsko a třetí Velká Británie.

Nejdražšími zeměmi při srovnání cen před zaplacením daní byly loni Německo a Lucembursko s cenami vyššími o 7,7 procenta respektive sedm procent než unijní průměr. S poměrně velkým odstupem je následuje Rakousko a Francie, kde byly ceny proti průměru EU vyšší o 4,8 procenta respektive 4,3 procenta.

Roční změna indexu reálných cen automobilů v procentech

Státy eurozóny Reálné ceny aut
Rakousko -3,4
Belgie -3,0
Kypr -4,5
Estonsko -5,2
Finsko -1,9
Francie -0,9
Německo -1,9
Řecko -3,8
Irsko -5,7
Itálie 0,2
Lucembursko -2,5
Malta 0,2
Nizozemsko -3,7
Portugalsko 2,6
Slovensko -17,4
Slovinsko -11,6
Španělsko -1,6
Eurozóna -1,5
Státy mimo eurozónu
Bulharsko -13,5
Česko -9,0
Dánsko -3,6
Maďarsko -6,5
Lotyššsko -6,1
Litva -7,2
Polsko -5,6
Rumunsko -2,3
Švédsko -1,1
Velká Británie -3,7
EU celkově-2,5

Zdroj: Evropská komise