Češi objevili luxusní plavby Asií i Karibikem, zájem o ně významně vzrostl | E15.cz

Češi objevili luxusní plavby Asií i Karibikem, zájem o ně významně vzrostl

Tomáš Stingl

Tomáš Stingl

Zájem o výlety na zámořských lodích se v tuzemsku za pět let zdvojnásobil. Neplatí to jen pro Středozemní moře, Češi vyhledávají i exotické cíle typu Francouzské Polynésie.

Okružní výlety na lodích, které připomínají plovoucí město – tento typ dovolené Češi dříve volili jen ojediněle. Teď je už zařazuje do nabídky většina velkých cestovek. „Loni tak cestovalo přes patnáct tisíc klientů,“ uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Podle něj se tak počet zájemců za posledních pět let téměř zdvojnásobil.

Další Češi si zařizují plavby individuálně například při návštěvě Floridy. Zatím nejčastější destinace jsou Baltské nebo Středozemní moře. „Přibývají Karibik, Austrálie nebo Aljaška. Velmi populární je v poslední době Perský záliv,“ vysvětluje mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

Ta spolupracuje s pěti lodními společnostmi, což poskytuje výběr ze stovky lodí a pěti set tras. Za vrcholný cíl platí Francouzská Polynésie. Podle marketingového ředitele společnosti Exim tours Stanislava Zímy je to ale stále ještě finančně náročnější dovolená. 

„Například při okružních plavbách Karibikem se doporučuje denní kapesné 75 až 100 dolarů,“ podotýká Zíma. Cena samotné dvoutýdenní mimoevropské cesty pro dvě osoby přitom obvykle přesahuje sto tisíc korun. Kromě návštěvy exotických míst ovšem luxusní parníky nabízejí opulentní zábavu, sport či koupání přímo na palubě.

„Jeden večer můžete strávit v kasinu, další v divadle, příští na koncertě nebo v cirkuse. To se při klasické dovolené většinou nepodaří,“ říká Bezděk.

Popularita výletních plaveb roste také ve světě. Podle studie Cruise industry outlook se jich letos zúčastní 26 milionů pasažérů oproti necelým osmnácti milionům v roce 2009. Na vodu má být spuštěno 26 nových velkých lodí v hodnotě 6,8 miliardy dolarů. Globální obrat odvětví atakuje hranici čtyřiceti miliard dolarů ročně.

Příklady lodních zájezdů Autor: E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.