Česká spořitelna získá ze zkrachovalého OP Prostějov další část dluhu | e15.cz

Česká spořitelna získá ze zkrachovalého OP Prostějov další část dluhu

OP Prostějov
OP Prostějov
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dalších téměř 285 milionů korun by měla z prodeje majetku zkrachovalého Oděvního podniku (OP) získat Česká spořitelna (ČS), která je jeho zajištěným věřitelem. Výplatu peněz musí ještě schválit Krajský soud v Brně. Uvádí to insolvenční rejstřík. Poukázání prvních 103 milionů korun na účet ČS, o kterém bylo rozhodnuto v roce 2013, zatím brzdí soudní spor věřitelů OP.

Insolvenční správkyně OP Miloslava Horská v říjnovém návrhu, který byl zveřejněn v insolvenčním rejstříku, počítá s výplatou 284,2 milionu korun na účet ČS. V částce je podle Horské zahrnut čistý výtěžek z prodeje majetku OP i všechny disponibilní prostředky, protože ČS má zástavní právo k celému podniku.

Na účtech zkrachovalého OP je po prodeji většiny jeho výrobních areálů a dalšího majetku zhruba 404 milionů korun, přičemž věřitelé OP přihlásili pohledávky za více než dvě miliardy korun. Spořitelně prostějovská textilka dluží 675 milionů korun.

O výplatu prvních zhruba sto milionů korun z prodeje majetku OP se vede soudní spor, kterým se bude zabývat Nejvyšší soud v Brně. Z pozice nezajištěného věřitele k němu podala dovolání firma La Tortura. „Rozhodnutí ve věci zatím vydáno není,“ uvedla Horská. Pokud La Tortura s dovoláním neuspěje, tak se obrátí na Ústavní soud.

Spořitelna chtěla víc

Vrchní soud v Olomouci dal v roce 2013 za pravdu ČS, která jako zajištěný věřitel OP nesouhlasila s výší částky určené k výplatě na její účet. Podle dřívějšího verdiktu Krajského soudu v Brně měla z dosavadního prodeje majetku OP inkasovat prvních 96 milionů korun, spořitelna ale požadovala 103 milionů korun.

Spor se vede o to, zda z dosavadního výtěžku z prodeje majetku OP mohou být odečteny náklady na správu a především provoz podniku ve výši 11,5 milionu. ČS upozornila, že částka je o sedm milionů vyšší, než povoluje zákon, který v tomto případě připouští pouze čtyřprocentní podíl výdajů.

S tím však nesouhlasí La Tortura, podle níž insolvenční zákon v pasáži týkající se nákladů na správu majetku zkrachovalého podniku s provozem podniku vůbec nepočítá, takže limity těchto výdajů nejsou stanoveny a měly by být odečteny od výtěžku. OP skončil v konkurzu v lednu 2010 a jeho provoz pokračoval několik následujících měsíců.

Miliardová hodnota

Znalci hodnotu podniku po prohlášení konkurzu odhadli zhruba na miliardu korun. V dobách, kdy OP provozoval pobočné závody, pro něj pracovalo až deset tisíc lidí. Po prohlášení konkurzu jich bylo několik set. Opuštěný areál OP v sousedství průmyslové zóny za 58 milionů korun koupila společnost Astria Group, tovární budovy byly odstřeleny a nyní se dokončuje čistění pozemků.

O pozemky se zajímá prostějovská radnice, která je chce od Astria Group odkoupit. Na jejich výkup by mohlo město získat dotace od státu. Zájem má také nejmenovaný japonský investor.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější