Česko dováží stále více potravin, vývoz roste pomalu | E15.cz

Česko dováží stále více potravin, vývoz roste pomalu

Mezi dovozci potravin do ČR vede Německo, mezi artikly vepřové maso
Mezi dovozci potravin do ČR vede Německo, mezi artikly vepřové maso
• 
ZDROJ: profimedia.cz

bru, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko dováží stále více potravin. Schodek zahraničního obchodu s potravinami se v letech 2000 až 2011 více než zdvojnásobil, loni dosáhl bezmála 37 miliard korun. Rekordní záporné saldo 40 miliard korun zahraniční obchod s potravinami vykázal v roce 2010. Nejvíce roste dovoz masa z Evropské unie. Vyplývá to z analýzy, kterou na svých internetových stránkách zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Loni byly do Česka dovezeny potraviny v hodnotě 131,2 miliardy korun a naopak jejich export obnášel 94,4 miliardy korun. Nejvíce potravin bylo loni do ČR dovezeno z Německa (29,1 miliardy korun) a Polska (20,7 miliardy korun). V roce 2000 převažoval dovoz potravin do ČR nad jejich vývozem o 16,2 miliardy korun, loni se schodek bilance přiblížil 37 miliardám korun. „Předloňský čtyřicetimiliardový rekord nepadl, ale i tak byl loni deficit druhý nejhlubší v historii,“ uvedla autorka analýzy Drahomíra Dubská.

Extrémně v letech 2000 až 2011 vzrostl dovoz masa a masných výrobků. V roce 2000 ČR importovala maso a masné výrobky za 2,2 miliardy korun, z toho na EU připadlo zboží v hodnotě 1,8 miliardy korun. V roce 2011 to ale bylo už 22,1 miliardy korun, z EU pocházelo zboží v hodnotě 19,8 miliardy korun. Téměř polovinu importů tvořilo vepřové maso.

„V hodnotě byl dovoz masa a masných výrobků v roce 2011 téměř devětkrát vyšší než v roce 2000, což byl absolutně nejvyšší nárůst potravinářské komodity dovážené v tomto období do ČR,“ podotkla Dubská, podle které se na obrovském celkovém přírůstku dováženého masa a masných výrobků podílely dovozy z EU zhruba 91 procenty.

Potravinová bilance se státy EU a hlavní položky záporného salda (v tisících korun)

Potravinová bilance se státy EU a hlavní položky záporného salda (v tisících korun)Autor: CSU
Zdroj: ČSÚ

EU měla hlavní podíl i na celkovém deficitu v letech 2000 až 2011, připadlo na ni v průměru 70 procent schodku. „Dovozy potravin do ČR se výrazně zvětšily v období kolem vstupu země do EU a jejich růst poté dále pokračoval. Ovlivnily přímo útlum živočišné produkce v českém zemědělství a souvisejí i se ztrátou pracovních míst v tomto odvětví,“ uvedla Dubská.

Čeští zemědělci nejsou konkurenceschopní

Česko obchoduje s potravinami především s členskými státy EU. Zatímco podíl dovozů potravin z EU na jejich celkových importech do ČR od roku 2006 stagnuje na zhruba 84 procentech, v případě jejich exportu z ČR zůstává přibližně stejný až od roku 2008, mírně osciluje okolo 91,5 procenta.

Vývozy a dovozy celkem (v tisících korun)

Celkové vývozy a dovozy potravin 2000 - 2012Autor: CSU
Zdroj: ČSÚ

Rostoucí dovozy potravin podle Dubské sice dlouhá léta zpomalovaly růst cen na pultech tuzemských obchodů, na druhou stranu nepříznivě ovlivnily české zemědělství. „Pro něj je účinek masívních a zvětšujících se dovozů potravin velmi tvrdý. V minulé dekádě se projevil rozsáhlou redukcí domácí živočišné produkce a více než třetinovým úbytkem pracovních míst,“ upozornila Dubská. Dodává, že čeští zemědělci nejsou cenově konkurenceschopní, může za to prý hlavně štědřejší dotační politika některých států.

Vývoz táhne obilí a mléčné výrobky

V některých oblastech se ale Česku daří udržet i aktivní saldo. Nejvýznamnějším potravinovým obchodním artiklem obiloviny a obilné produkty, těch se loni vyvezlo za 20,8 miliardy korun, hodnota dovozu byla jen asi poloviční. Dlouhodobě převažuje vývoz i u mléčných výrobků, ty ale na rozdíl od obilnin míří hlavně mimo EU.

Autor: bru, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah