Číňané se opět hrnou do Prahy. Fialově jestřábí vládě navzdory

Turisté v Praze

Turisté v Praze Zdroj: Profimedia

Jiří Liebreich

Neexistuje příliš států, vůči kterým by Česká republika za vlády premiéra Petra Fialy (ODS) zastávala více jestřábí politiku než vůči Číně. Navzdory tomu Číňanů v Česku významně přibývá. Nejen do Prahy se vracejí jak turisté, tak byznysmeni i studenti. Na rozdíl od éry prezidenta Miloše Zemana a jeho neúspěšné snahy o přilákání čínských investic působí aktuální navazování obchodních kontaktů přirozenějším, organičtějším dojmem, který se obejde bez pomoci z nejvyšších politických pater.

Česko loni navštívilo téměř 174 tisíc Číňanů, meziročně téměř dvakrát více, uvádí agentura CzechTourism. K více než šesti stům tisícům z roku 2019 je ještě stále daleko, trend je však zřejmý a má dál výrazně sílit. Loni v červnu spustily po několikaleté odmlce první přímou linku spojující Peking s Prahou čínské Hainan Airlines. Další spoje by měly brzy následovat. Šéf Letiště Praha Jiří Pos v rozhovoru pro e15 označil aktuálně vyjednávané přímé lety do Šanghaje s dopravcem China Eastern za nejvyšší prioritu.

Specificky na čínský trh se systematicky zaměřuje také CzechTourism, jenž v říši středu propaguje Česko jako atraktivní turistickou destinaci. „Součástí naší strategie je rozšíření presstripů a influencertripů, které přispívají k posilování zájmu o Česko jako cestovní destinaci,“ říká ředitel zahraničního zastoupení agentury v Číně Lukáš Pokorný. Česko se bude prezentovat také na únorovém veletrhu v Pekingu, jenž bude zaměřený na čínské cestovní kanceláře a odborná média.

Jak silný potenciál a význam mohou mít Číňané pro český byznys, ilustrují čísla CzechTourismu z roku 2019, posledního pandemií neovlivněného roku. Tehdy byla Čína se 610 tisíci lidí čtvrtým největším zdrojem turistů, kteří zamířili do tuzemska, a to po Německu (2,1 milionu), Slovensku (750 tisíc) a po Polsku (672 tisíc). Vedle hlavního města vyhledávali Číňané také Jihočeský kraj – hlavně pak tamní Český Krumlov. Obvykle se v tuzemsku zdrželi dva až tři dny, po kterých zpravidla pokračovali v poznávání Evropy.

Návrat k těmto číslům, ze kterých těžily tuzemské hotely, restaurace nebo prodejci luxusu, očekává na základě přibývajících rezervací i Vlastislav Šos, generální ředitel skupiny Olympik Hotels. Ta v Praze provozuje čtveřici hotelů v blízkosti centra a nabízí i prostory v Kongresovém centru. Ve svých statistikách kalkuluje s asijskou klientelou, která zahrnuje především Číňany, ale také Indy, Korejce a Tchajwance. Vloni tvořili Asijci desetinu hostů Olympik Hotels.

Čínští turisté se vracejí do Česka

„Na základě již potvrzených a předběžných rezervací předpokládáme, že se podíl asijských turistů v našich hotelech letos zvýší na asi čtrnáct procent. Očekáváme zvýšený zájem zejména od čínské a indické klientely. Když letecké společnosti začínají létat do nových destinací, mají s nimi dlouhodobé plány, což je další důvod předpokládat, že nárůst čínské klientely bude pokračovat,“ říká Šos.

Číňané patřili mezi vítané hosty tuzemských hotelů i proto, že si obvykle vybírali ty luxusnější a nebáli se utrácet – na rozdíl od restaurací, kde se drželi více zkrátka. Nezanedbatelný přínos může hotelům přinést také rozvíjející se kongresová a firemní turistika z Číny.

Dvojnásobek Číňanů, asi 3,5 tisíce, se loni ubytoval také v hotelech NH Collection a NH Prague City, uvádí jejich generální ředitel Petr Nešpůrek. Oproti 35 tisícům z roku 2019 je to nicméně stále zlomek. „Přibývá také hostů z Tchaj-wanu, loni se jich u nás ubytovalo necelých třináct tisíc, meziročně o třetinu více. Naše společnost MINOR Hotels Group má velmi silné obchodní zastoupení v Asii, takže očekáváme, že jakmile dojde k nárůstu počtu spojení mezi Prahou a pevninskou Čínou, budeme mezi prvními hotely, které tento nárůst poptávky pocítí,“ věří Nešpůrek.

Na peníze Číňanů se těší mimo jiné i ve školství. Například pražské European Centre for Career Education letos očekává čtyřnásobek čínských studentů oproti loňskému roku, tedy asi stovku. Polovina z těchto studentů již školné zaplatila a další platby postupně přicházejí, uvádí zakladatel centra Tomáš Hülle.

Zahraniční studenti představují jeden z klíčových zdrojů příjmů i pro Karlovu univerzitu, těch čínských na ní aktuálně studuje 237. Ti, kteří studují v anglickém jazyce, platí školné za jeden semestr obvykle v řádu vyšších desítek tisíc korun. Jakým tempem by mohlo Číňanů přibývat, si ale na jedné z nejstarších univerzit světa netroufají odhadovat.

Číňané se opět vracejí do Česka i přesto, že diplomatické vztahy obou států jsou v nejhorší kondici za posledních mnoho let. Tak je hodnotí Aleš Karmazin z katedry asijských studií Metropolitní univerzity v Praze. Podle něj se vztahy nacházejí v éře dalšího ochlazování.

Čína vs. premiér Petr Fiala

Mimo jiné i proto, že se vláda Petra Fialy (ODS) soustředí spíše na rozvíjení kontaktů s Tchaj-wanem, což Peking kritizuje. Naopak vůči Číně volí Fialova vláda jestřábí přístup, o němž se snaží přesvědčovat i partnery na půdě Evropské unie. Tento přístup vychází i z neblahých zkušeností, které Česku přinesla éra prezidenta Miloše Zemana a neúspěšné snahy přilákat čínské investice.

„Vidím zde však zajímavý paradox,“ upozorňuje Karmazin. „V posledním roce dvou letech se rozvíjí česko-čínský byznys na nižší úrovni, třeba právě v turismu – navzdory politickému směřování. Nemyslím velké hráče jako PPF, ale menší firmy, běžné obchodní vztahy, které z našich zkušeností posilují. Nepotřebují přitom velké politické dohody z nejvyšších pater, rozvíjejí se přirozeně. Platí to jak v Česku, tak ještě více na Slovensku,“ říká Karmazin.

Na Slovensku například expanduje čínský výrobce baterií do elektromobilů Gotion High-tech, jenž staví továrnu na západě země. Investuje do ní téměř jeden a čtvrt miliardy eur, zhruba pětinu investice pokryje slovenský stát.

V případě Česka představuje největších obchodní příležitost již zmíněný turismus. Nejhůře se s poklesem počtu čínských návštěvníků po pandemii vypořádávají obchodníci s luxusem. „Nejen v pražské Pařížské ulici patřili k největším utrácečům. Spolu s Rusy je ztráta čínské klientely asi nejcitelnější a nejhůře nahraditelná. V Pařížské jistě vezmou zavděk Číňany, kteří se nyní po letech opět vracejí,“ glosuje analytik Petr Bartoň.