Čínskému Macau klesly příjmy z hazardu. Poprvé od roku 2001 | E15.cz

Čínskému Macau klesly příjmy z hazardu. Poprvé od roku 2001

Macao, ilustrační foto
Macao, ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příjmy z hazardních her na Macau se loni snížily o 2,6 procenta na 44,1 miliardy USD (1,01 bilionu Kč) a poprvé byly nižší od liberalizace kasin v roce 2001. Macao je jediným místem na čínském území, kde jsou hazardní hry legální, a je největším hráčským centrem na světě. K poklesu přispěl boj Pekingu proti okázalému utrácení veřejných činitelů, který způsobil pokles počtu bohatých hráčů.

Navzdory poklesu jsou příjmy z hazardu na Macau téměř sedminásobně vyšší než příjmy amerického Las Vegas, druhého největšího centra hazardu na světě.

V samotném prosinci příjmy podle údajů úřadu pro kontrolu a koordinaci hazardu klesly o rekordních 30,4 procenta. Nižší byly již sedmý měsíc za sebou.

Čínský boj proti extravaganci

Vedení kasin a analytici připisují pokles příjmů boji proti extravaganci a korupci, kterou spustil čínský prezident Si Ťin-pching. Ten navštívil v prosinci Macao, aby zde oslavil 15. výročí předání Macaa do správy Číny. Vládní kampaň odradila od návštěvy kasin v oblasti bohaté čínské návštěvníky, kteří sázeli vysoké částky.

Pokles příjmů stáhl dolů i akcie provozovatelů kasin obchodovaných na burze v Hongkongu. Akcie těchto firem loni klesly o 32 až 51 procent, zatímco hlavní index hongkongské burzy oslabil pouze o dvě procenta.

Nejhustěji osídlené území světa

Bývalé závislé území pod správou Portugalska tvoří poloostrov Macao a dva malé ostrůvky Taipa a Coloane o celkové rozloze 27 kilometrů čtverečních. Má zhruba půl milionu obyvatel a je jedním z nejhustěji osídlených území na světě.

Macao je od roku 1999 pod správou Číny a stejně jako Hongkong má status zvláštní správní oblasti. Na provoz kasin měla původně vláda monopol, ten však skončil v roce 2001. Příjmy z kasin se na celkových příjmech vlády Macaa podílejí zhruba 80 procenty. Oblast je také velmi závislá na turistech z Číny. Číňané tvoří více než 60 procent turistů v oblasti.

Čína sesadila náměstka ministra zahraničí kvůli korupci
Vysoce postavený činitel čínského ministerstva zahraničí byl sesazen z funkce a je vyšetřován kvůli podezření z korupce. Jde o první případ, kdy se obětí rozsáhlé kampaně proti korupci stal vysoce postavený diplomat. Podle čínských médií byl Čang Kchun-šeng šéfem protokolárního odboru ministerstva.
Ministerstvo v krátkém prohlášení uvedlo, že Čang už tento post nezastává, protože je „podezřelý z porušení disciplíny, a jako takový je předmětem vyšetřování“. Porušení disciplíny je eufemismus běžně používaný pro korupci. Žádné další podrobnosti ministerstvo neuvedlo.
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil kampaň proti korupci od svého nástupu do úřadu před dvěma lety a varoval, že v jejím rámci neušetří nikoho, bez ohledu a to, jak vysoko je postavený. Analytici dlouhodobě varují, že problém korupce je v zemi natolik vážný, že by mohl otřást i schopností komunistické strany udržet si moc.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.