EK odmítla návrh ČTÚ, ukončení hovoru je příliš drahé | E15.cz

EK odmítla návrh ČTÚ, ukončení hovoru je příliš drahé

Mobilní telefon
Mobilní telefon
• 
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise opět není spokojena s prací Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Úřad navrhl strop pro velkoobchodní ceny hovoru do cizí sítě dvakrát vyšší, než je v jiných zemích EU.

Návrh ČTÚ na snížení velkoobchodních cen za ukončení (terminaci) volání do cizích sítí je podle komise nedostatečný. Tyto poplatky si vzájemně platí operátoři, ale velkou měrou se od nich odvíjí maloobchodní cena hovorových minut pro koncového zákazníka. Právě na něj EK myslí a poukazuje, že ceny navržené ČTÚ by na zákazníky měly nepříznivý dopad. Úřad prý zvolil nesprávnou metodiku na výpočet cen a ceny za ukončení volání jsou stále dvakrát vyšší než ceny ve většině zemí EU.

ČTÚ měl podle Komise nasadit takové velkoobchodní ceny, které neberou v potaz účinné technologie založené na sítích nové generace. Nová regulace cen navržená ČTÚ proto není v souladu se zásadami a cíli telekomunikačních předpisů EU, podle nichž musí členské státy podporovat hospodářskou soutěž a zájmy spotřebitelů v EU. „Evropská komise se snaží o spravedlivou regulaci a nepochybně zajistí, aby regulované sazby za ukončení volání byly ve všech členských státech stanoveny bez zbytečného odkladu na přiměřené úrovni,“ prohlásila místopředsedkyně Evropské komise Neelie Kroesová.

U:fon mimo regulaci

Komise kromě toho kritizuje ČTÚ, že jeho návrh regulace velkoobchodních ceny za ukončení volání v pevných a mobilních sítích nepostihuje bez rozdílu všechny telekomunikační subjekty na českém trhu.

Návrh ČTÚ se bez dalšího odůvodnění vztahuje pouze na jednu telekomunikační společnost nabízející pevné telefonní linky (Telefónica) a na tři ze čtyř mobilních operátorů na trhu (Vodafone, T-Mobile, Telefónica O2). Například mobilní operátor U:fon nebo někteří poskytovatelé pevných linek by si mohli účtovat ceny za terminaci vyšší, než přikazuje regulace.

Po srpnovém zamítnutí navrhované regulace širokopásmového internetu je to už druhý případ, kdy Evropská komise využila svého práva zasáhnout do činnosti našeho národního telekomunikačního regulátora. ČTÚ nyní musí do tří měsíců zjednat nápravu. Do té doby nevzejdou žádné změny z chybného návrhu v platnost.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah