Extrémně drahé léky se stávají dostupnějšími, díky konkurenci na trhu | E15.cz

Extrémně drahé léky se stávají dostupnějšími, díky konkurenci na trhu

Extrémně drahé léky se stávají dostupnějšími, díky konkurenci na trhu
Léky, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

Adéla Čabanová

Pacienti, kteří se léčí velice drahými léky ve specializovaných centrech, přibývali loni u Všeobecné zdravotní pojišťovny nejrychleji za posledních pět let. Náklady na jejich léčbu rostly naopak nejpomalejším tempem. Znamená to, že se extrémně drahé léky na rakovinu, vzácné nemoci a další těžké choroby stávají dostupnějšími.

Za loňský rok vzrostly VZP náklady na tyto takzvané centrové léky o 3,21 procenta. Proti předchozím letům, kdy náklady stoupaly o čtrnáct až osmnáct procent, je to výrazné zpomalení. Největší podíl na tom mělo snížení DPH na léky z patnácti na deset procent.

I při odečtení vlivu DPH byl ovšem růst nákladů nižší než nárůst počtu pacientů, což je za posledních pět let poprvé. Speciální léky dostávalo loni 26 tisíc pojištěnců VZP, to je o jedenáct procent více než v předchozím roce.

Speciální léky dostalo loni 26 tisíc pojištěnců VZP, což je meziročně o jedenáct procent více.

Důvodem patrně je, že i do této oblasti přichází po vypršení patentů inovativních přípravků levnější druhá generace léků. Týká se to hlavně biologické léčby, kde se přípravky podobné originálu označují biosimilars. „V roce 2017 a 2018 by se mohla situace stabilizovat, za stejné náklady by se mělo léčit více pacientů,“ uvedl náměstek ředitele VZP Petr Honěk. Dodal, že v revmatologických centrech příchod konkurence loni zlevnil péči o desítky procent.

Na centrové léky už několik let připadá nejrychleji rostoucí podíl nákladů ve zdravotnictví. VZP loni za léky ve specializovaných centrech zaplatila 7,7 miliardy korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!