I elektronické cigarety mohou způsobovat rakovinu, varují odborníci | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

I elektronické cigarety mohou způsobovat rakovinu, varují odborníci

I elektronické cigarety mohou způsobovat rakovinu, varují odborníci
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, čap

Odborníci objevili ve výparech elektronických cigaret značné množství rakovinotvorných molekul. Uvádí to ve svém nejnovějším vydání francouzský časopis 60 millions de consommateurs, který se zaměřuje na ochranu spotřebitelů. Náhražky běžných cigaret nejsou podle odborníků zdaleka tak neškodné, jak tvrdí výrobci.

„Mohou vylučovat potenciálně karcinogenní látky. Není to důvod k jejich zákazu, ale k lepší kontrole,“ řekl šéfredaktor listu francouzského státního ústavu spotřeby INC Thomas Laurenceau.

Lepší kontrolu výrobků podporuje také přední česká odbornice na léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková. U některých elektronických cigaret je podle časopisu množství některých jedovatých látek dokonce vyšší než u normální cigarety, nejspíš z důvodu příliš rychlého ohřevu. U jiných elektronických cigaret odborníci objevili nežádoucí kovy a antimon.

„Pravděpodobně většina náplní elektronických cigaret zdraví neškodí, ale my to nevíme, protože nepodléhají žádné registraci ani regulaci,“ uvedla lékařka. Na trhu je přes 250 značek, většina náplní se vyrábí v Číně a kvalita nemá podle Králíkové žádné standard, protože není regulace.

List upozorňuje, že popisky u náplní nikotinu pro elektronické cigarety mnohdy uvádějí nižší množství nikotinu, než je ve skutečnosti. Výrobci prý také zamlčují přítomnost některých škodlivých látek v elektronických cigaretách, například některých propylenů.

Francie: Na veřejných místech nekuřte

„Bude nutné brát v úvahu zdravotní rizika spojená s používáním elektronické cigarety,“ uvedl na adresu úřadů prestižní odborný časopis 60 millions de consommateurs. Francouzská ministryně sociální péče a zdravotnictví Marisol Touraineová již slíbila prosazovat zákaz prodeje elektronických cigaret nezletilým osobám, zákaz jejich užívání na veřejných místech a zákaz jejich reklamy.

V Česku měl zákon od příštího roku zvýšit ochranu dětí před dopady kouření. Elektronické cigarety by se nesměly prodávat v automatech a na internetu, aby se k nim nedostaly. S politickými turbulencemi norma padla a záleží na nové vládě, zda ji projedná, mohla by pak platit od roku 2015.

V Evropě se chystá direktiva o kontrole tabákových výrobků, hlasovat se o ní má v září. Navrhuje, aby elektronické cigarety byly regulovány stejně jako náhradní terapie nikotinem. Žvýkačky, náplasti, inhalátory a tablety prodávané pro tuto léčbu v lékárnách procházejí klinickými studiemi, které potvrdí jejich bezpečnost a účinnost. Stejné by to mělo být u elektronických cigaret.

Elektronická cigareta - způsob, jak omezit nepříjemnou závislost zvanou kouření

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!