Kvůli novele zákona pojišťovny vypovídají smlouvy desítkám cestovek | E15.cz

Kvůli novele zákona pojišťovny vypovídají smlouvy desítkám cestovek

Tunisko - ilustrační foto
Tunisko - ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: albina&kostya via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pojišťovny již zaslaly desítkám cestovních kanceláří výpovědi smluv o pojištění proti krachu. Vyplývá to z ankety mezi pojišťovnami. Důvodem ukončování smluv je novela zákona, kterou předminulý týden schválila Sněmovna. Podle ní by pojišťovny měly hradit nároky klientů při úpadku cestovní kanceláře v plné výši, nyní je to do sjednaného limitu. Za těchto podmínek nebudou podle jejich vyjádření pojištění cestovním kancelářím proti krachu poskytovat.

Prvním cestovním kancelářím skončí pojištění proti úpadku již v dalších týdnech, jde i o středně velké společnosti. Minimálně u dvou cestovek je termín již 29. září, uvedla Asociace cestovních kanceláří. Bez zákonného pojištění nemůže cestovní kancelář prodávat zájezdy. Podle asociace obdrželo tento dopis od pojišťovny nejméně 35 kanceláří.

„V návaznosti na nynější legislativní kroky, které jdou proti základním principům pojišťovnictví, jsme byli nuceni poslat prvním cestovním kancelářím v řádu desítek výpovědi pojistných smluv,“ řekl mluvčí Generali Jiří Cívka. Jejich počet bude podle něj narůstat tak, jak se bude blížit výročí smlouvy.

‎“Je naší povinností dostát péče řádného hospodáře a dostát dalším regulacím, kterým pojišťovnictví podléhá. Novela zákona nám ale ukládá, abychom šli do neomezeného rizika a hazardovali s majetkem nejen svých akcionářů, ale i klientů,“ podotkl.

První výpovědi

„Na základě pokynu akcionářů jsme nyní bohužel nuceni postupně ukončovat stávající smlouvy a neuzavírat nové. Znamená to, že začínáme rozesílat výpovědi smluv, protože nemáme na nově definovaná rizika vhodné zajištění. Zatím odešlo prvních deset výpovědí,“ doplnil člen představenstva ERV Evropské pojišťovny Štěpán Landík. Pojišťovna bude podle něj dále jednat se svými zajistiteli.

„Avšak vzhledem ke zcela neracionálnímu postupu předkladatelů zákona, který nemá obdoby v žádné členské zemi Evropské unie, se nám jeví nalezení řešení, které bude odpovídat obecným zásadám pojišťovnictví, jako velmi nepravděpodobné,“ uvedl.

Výpovědi do cestovních kanceláří posílá postupně podle data doběhu vzájemných smluv také UNIQA. „Všechny jsme předem vyrozuměli o dalším postupu v souvislosti s novelou a vysvětlili, proč nelze dále toto riziko krýt. Současně jsme kanceláře upozornili, že v procesu dalšího projednávání novely v Senátu se budeme snažit znovu varovat před úskalími současného znění a zvrátit tento vývoj tak, aby bylo možné nalézt kompromis přijatelný pro všechny strany,“ dodala mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

Žaloby na stát

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže se její členové dostaly do skřipce jiných soukromých subjektů, které je využívají jako rukojmí k tomu, aby si vyjednaly lepší zákon. Novela zákona o podnikání v cestovním ruchu může podle asociace vést v budoucnu k žalobám cestovních kanceláří na stát o náhradu škody či k jejich odchodu do zahraničí.

Cestovní kanceláře budou moci podle předlohy nahrazovat pojištění proti úpadku bankovní zárukou. Budou také muset předkládat pojišťovnám před uzavřením smlouvy mimo jiné údaje o svém hospodaření a počtu zájezdů.

Podle asociace předkladatel zákona ale nedomyslel situaci, co nastane, pokud pojišťovna vypoví cestovní kanceláři smlouvu. Ta nebude smět zájezdy pořádat a klienti, kteří si zájezd zakoupili před vypovězením pojištění, tak o něj prý přijdou. Cestovní kancelář v takovém případě utrpí významnou ztrátu a může i zkrachovat, přestože její hospodaření bylo v dobré kondici.

Na českém trhu nyní je celkem 942 aktivních pojištěných cestovních kanceláří, které prodají ročně zájezdy v hodnotě zhruba 20 miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah