Minoritnímu akcionáři Veletrhů Brno se nezamlouvá postup převzetí akcií | E15.cz

Minoritnímu akcionáři Veletrhů Brno se nezamlouvá postup převzetí akcií

Město Brno, letecký záběr na Areál Veletrhů Brno z 19. srpna 2009.
Město Brno, letecký záběr na Areál Veletrhů Brno z 19. srpna 2009.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Představenstvo Veletrhů Brno plánuje refinancovat podřízenou půjčku, kterou má společnost od dosavadního majoritního akcionáře Messe Düsseldorf a činí zhruba 370 milionů korun. Plánuje si na to půjčit od konsorcia tří bank 320 milionů korun, vyplývá z programu valné hromady. Jde o jednu z podmínek, aby Brno získalo 61 procent akcií od Němců a stalo se vlastníkem 95 procent akcií Veletrhů Brno. Tento postup se nelíbí minoritnímu akcionáři Janu Hejkalovi.

Hejkal tvrdí, že si tak město de facto od Veletrhů Brno půjčuje na koupi svých akcií. A tím podle něj znevýhodňuje minoritní akcionáře. „Město by mělo dát ze svého peníze Veletrhům, které by tak mohly splatit dluh na účet Messe Düssledorf. A pak ať si město půjčí na koupi svých akcií,“ řekl Hejkal.

Město se dohodlo s Messe Düsseldorf, že odkoupí 61 procent akcií za zhruba 225 milionů korun a zároveň splatí zmíněnou půjčku z roku 2000. Veletrhy tak nebudou dlužit Němcům, nýbrž bankám.

Protinávrh výhodný pro všechny akcionáře

Jelikož je pravděpodobné, že město jako budoucí majoritní vlastník rozhodne o refinancování podřízené půjčky dle plánu, navrhuje Hejkal, aby se návrh jednoho z bodů valné hromady doplnil ve znění, že “…veškerý objem úvěrů, kterým bude společnost zatížena ve prospěch jen některých akcionářů, bude v režimu finanční asistence… s tím, že tito zvýhodnění akcionáři budou platit společnosti navíc roční úrok 0,3 procenta z tohoto objemu.“

Hejkal tvrdí, že jeho protinávrh je výhodný pro všechny akcionáře a míní, že je nepřípustné, aby někteří akcionáři měli prospěch na úkor ostatních.

Zuzana Taušová z tiskového oddělení magistrátu sdělila, že rozhodnutí o návrhu náleží pouze valné hromadě. Ta se nyní koná ve čtvrtek 10. března. Primátor Petr Vokřál (ANO) také již dříve prohlásil, že podmínkou prodeje akcií je i splacení podřízeného úvěru a pro tento účel již představenstvo společnosti schválilo podmínky přeúvěrování. Ty garantují snížení úroků o osm milionů korun ročně, což znamená naopak úsporu pro všechny akcionáře.

Vyšší cena než deset korun

Hejkal už také před měsícem napsal Brnu dopis, ve kterém ho vyzval, aby jeho podíl odkoupilo za cenu vyšší než deset korun za akcii. „Zatím mi řekli, že to nemohou řešit, protože dosud akcie nepřevzali,“ řekl Hejkal, který má 3000 akcií. Upozornil, že někteří další akcionáři mají akcií výrazně víc, dohromady pět procent.

Veletrhy Brno byly privatizovány v roce 1991 a o sedm let později se stala majoritním vlastníkem právě společnost Messe Düsseldorf. Ta však před čtyřmi lety poprvé naznačila, že už nemá o brněnské výstaviště zájem. Až současná koalice vedená Vokřálem dokázala prodej a jeho podmínky dojednat a dokončit. Hospodaření společnosti se v posledních letech dostalo znovu do zisku, musí ještě splatit úvěry za zhruba 800 milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.