Prodejci oblečení čelí obrovským propadům tržeb | E15.cz

Móda na úbytě. Prodejci oblečení čelí obrovským propadům tržeb

Martina Patočková

Oděvy a obuv se v době koronavirové krize dostaly na vedlejší kolej. Na pořízení nových věcí na sebe myslel při zahájení karantény málokdo. Útraty za oblečení poklesly v porovnání s loňským rokem v druhé půlce března až o osmdesát procent. 

„V první panické fázi se prodeje oblečení, ale i věcí na zahradu, spotřebního zboží, úplně zastavily. V druhém období, kdy byly skoro všechny obchody zavřené, začali zákazníci postupně nakupovat zase věci na zahradu, ale oblečení bylo pořád v minusu,“ shrnuje situaci posledních týdnů výkonný ředitel Tesca Patrik Dojcinovič. 

Oživení u této kategorie vidí až v posledním období, kdy se oteplilo a lidé pocítili potřebu obměnit šatník, navíc u nich motivovanou 40procentní slevou na celý sortiment. Jinak kategorie zaznamenala výrazný pokles, dodává. Tesco ale patří ještě k těm šťastným prodejcům, protože díky převažujícímu sortimentu potravin mohlo mít celou dobu otevřeno. Zavřené kamenné obchody s módou, které jsou ochotny se o čísla podělit, hlásí pokles minimálně 75 a více procent. Podle odhadů může jít ale i o mnohem větší propad, protože záleží, jak měl daný řetězec rozvinutý e-shop.

„Ze dne na den jsme museli zavřít všechny naše kamenné prodejny a přišli tím o tři čtvrtiny veškerých tržeb. Režijní náklady nám ale zůstaly téměř nezměněné. Samozřejmě jsme se okamžitě zaměřili na jediný prodejní kanál, který nám zůstal, tedy e-shop,“ popisuje šéf obchodů Bushman Petr Hulec. Firma přistoupila k vydání takzvaných žebrotopisů s 25procentním výnosem, představujícím slevu při nákupu. Výměnou za hotovost dopředu, protože právě její nedostatek je to, co všechny prodejce platící mzdy a nájmy trápí.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!