Nebaví vás práce? Vezměte peníze a běžte. Amazon nabízí sto tisíc za odchod | E15.cz

Nebaví vás práce? Vezměte peníze a běžte. Amazon nabízí sto tisíc za odchod

Daniel Deyl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Gigant internetového obchodu Amazon má neobvyklý způsob posilování zaměstnanecké loajality. Vyplatí až pět tisíc dolarů tomu, kdo od firmy odejde.

Nechcete pro nás dál pracovat? OK, běžte si; a na odchod dostanete dva až pět tisíc dolarů (cca 40 až 100 tisíc korun). To vzkázal svým podřízeným v každoročním dopisu akcionářům Jeff Bezos, zakladatel, spolumajitel a generální ředitel firmy Amazon, největšího internetového obchodu planety.

Systém odměny za odchod (pay to quit) je původním „vynálezem“ firmy Zappos. Bezos jej zdokonalil a odstupňoval: „Jednoduše řečeno, budeme každý rok svým kolegům nabízet peníze, aby od nás odešli,“ citovala jej americká publikace Business Insider. První taková nabídka je ve výši dvou tisíc dolarů, o rok později je o tisíc dolarů vyšší a tak dále až do pěti tisíc dolarů.

V záhlaví dopisu, jímž takovou dohodu firma svým lidem nabízí, stojí: 'Prosíme, nepřijímejte tuto nabídku'. „Doufáme, že ji nepřijmou; chceme, aby u nás zůstali. Proč to děláme? Chceme, aby pro nás pracovali jen ti lidé, kteří o to skutečně stojí. Chceme, aby se jednou za rok na chvilku zamysleli na tém, co skutečně chtějí. Pokud o to někdo takový zájem nemá, dlouhodobě to není dobré pro něj ani pro firmu,“ uvedl Bezos.

Vstřícný kabát neobvyklého opatření skrývá temnější výzvu: jestli si myslíte, že za to, co děláte pro nás, dostanete jinde více, běžte si. Při současném stavu světové ekonomiky je rozhodnutí odejít složitější než v dobách tučnějších.

Zároveň přijetí tohoto opatření odráží skutečnost, že mnoho zaměstnanců Amazonu skutečně s poměry spokojeno není. Obzvlášť vyhrocené jsou vztahy v Německu, třetím největším trhu Amazonu. V pondělí se podle agenrury Reuters rozhodly stovky zaměstnanců firmy stávkovat na protest proti nízkým platům.

Iniciátorem stávky je odborová skupina Ver.di, jež se s vedením firmy pře o platy již od loňského podzimu, kdy hrozila zastavením předvánoční distribuce. Tehdy to vedení Amazonu vyřešilo vánočními prémiemi.

Dnes se spor točí kolem toho, jestli jsou zaměstnanci firmy pracovníky v logistice, jak tvrdí Amazon, nebo zaměstnanci poštovními, jak tvrdí odbory. Důležité je to proto, že v Německu neexistuje paušální minimální mzda, ale mění se podle odvědtí - a poštovní zaměstnanci jsou placeni o něco lépe než pracovníci v logistice.

Jak funguje sklad Amazonu? Zaměstnanci bojují o zlomky vteřin

Autor: Daniel Deyl

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.