Obchodní rejstřík po třech týdnech rozmrzl

Tři týdny měli podnikatelé hodlající zapsat novou firmu či nahlédnout do nových zápisů v obchodním rejstříku smůlu. Značná část aktuálních údajů na veřejně přístupné stránce justice.cz chyběla. Vyvrcholily tak potíže, které se kvůli zavedení nové verze rejstříku táhnou již od června. Nyní se ale chod tohoto důležitého zdroje informací opět rozbíhá.

„Od pondělí už nemáme hlášeny výpadky, systém se stabilizuje a zrychluje,“ řekl mluvčí úřadu Miroslav Konvalina. „Soudy mohou i přes zvýšenou pracnost plnit své úkoly. Současně se odstraňují zbývající chyby a ladí aplikace. Naším dalším krokem je kontrola dat.“

Firma Corpus Solution, která novou verzi rejstříku nasadila, přijde zřejmě kvůli třítýdennímu výpadku o část své odměny. Ministerstvo jí už od června účtuje penále pět tisíc korun denně, a to až do data bezchybného provozu. „Ministerstvo nám pozastavilo veškeré platby,“ potvrzuje mluvčí Corpus Solution Hana Petříková, „ostatní bude předmětem dalšího jednání.“ Firma ovšem tvrdí, že s ní úřad smlouvu podepsal pozdě, a neměla tak dostatek času na přípravu akce.

V září zmizely změny

Konecm září se ve veřejném rejstříku přestaly objevovat změny. Podle zákona přitom rejstříkový soud musí rozhodnout o návrhu na zápis do pěti pracovních dnů. Podle ministerstva financí však platí, že pokud soud o zápisu nerozhodl nebo se neuskutečnil, platí i jako fikce. I tak to ale může být potíž. Veřejný obchodní rejstřík, který nefunguje, totiž vystavuje firmy nejistotě, soudí někteří odborníci. Rovněž snižuje důvěryhodnost v očích zahraničních partnerů tuzemských firem.

„Současný stav působí problémy hned v několika ohledech, například vyvolává značnou právní nejistotu v obchodních vztazích,“ zdůraznil partner advokátní kanceláře Tomíček Legal Zdeněk Tomíček. Podnikatelé se totiž nemohou spolehnout na správnost údajů v rejstříku. „Riziko spatřujeme především v neoprávněném jednání osob za obchodní korporace, a to zejména v důsledku zániku jejich funkce statutárního orgánu,“ vysvětlil Tomíček. Nefunkční obchodní rejstřík může poškodit české firmy v zahraničí u jejich partnerů a klientů. Zahraniční klienti totiž nemají většinou pro tak fatální výpadky veřejných rejstříků pochopení.

„V krajních případech mohou dokonce pojmout nedůvěru vůči svým poradcům, zda problém skutečně řádně a s nejvyšší možnou péčí řeší. V extrémním případě může vést daná situace až ke ztrátě klienta, tedy vzniku další škody,“ dodal.