Obchodníci s energiemi vytáhli do boje proti nekalým praktikám, zavázali se kultivovat trh | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Obchodníci s energiemi vytáhli do boje proti nekalým praktikám, zavázali se kultivovat trh

Obchodníci s energiemi vytáhli do boje proti nekalým praktikám, zavázali se kultivovat trh
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock

bru

Největší čeští maloobchodní dodavatelé elektřiny a zemního plynu otevřeně vystoupili proti takzvaným elektrošmejdům. Dvacítka českých firem, které dohromady ovládají více než čtyři pětiny trhu, se přidala k Deklaraci účastníků trhu s elektřinou a plynem na ochranu spotřebitele. Společnosti se mimo jiné zavazují, že budou kontrolovat své zprostředkovatele, zda nevyužívají neetické praktiky při prodeji.

Deklarace vznikla v květnu a v platnost vstupuje právě nyní. Podepsaly ji mimo jiné ČEZ Prodej, E.ON, innogy nebo EP Energy Trading (EPET). Firmy se mimo jiné zavazují nepodepisovat se zákazníky smlouvy se závazkem setrvání delším než tři roky, budou také klienty písemně informovat o přechodu k novému dodavateli.

„To, že se někteří, jež svá portfolia vybudovali právě na podomním prodeji nebo prostřednictvím agresivních obchodních praktik, zahrnujících i nevyvážené smluvní vztahy se zákazníky, hlásí k myšlenkám této deklarace, vnímáme jako velmi pozitivní impulz,” uvedla vedoucí maloobchodního prodeje EPET Žaneta Müllerová.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v současnosti připravuje novelu energetického zákona. V ní navrhuje mimo jiné evidenci zprostředkovatelů dodávek elektřiny a plynu. Příslušný prodejce by se musel registrovat u Energetického regulačního úřadu a ten by mu v případě porušení pravidel mohl zakázat činnost.

Do té doby má pomoci právě dobrovolný závazek obchodníků. „Deklarace pomůže odlišit slušné dodavatele a zprostředkovatele od firem, jež nekalé praktiky používají... Tato forma samoregulace má význam zvláště nyní, když ještě nejsou schválena nová zákonná opatření, která zakáží nejčastější nekalé praktiky,“ uvedl již dříve prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Svaz byl jedním z iniciátorů deklarace.

Komentář Tomáše Prouzy: Šmejdy je zapotřebí postihovat přísněji. Zaslouží si to
Ministerstvo chce vymýtit „energetické šmejdy“. Chystá registr zprostředkovatelů

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!