Pandora dává sbohem vytěženému zlatu i stříbru | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Pandora recyklující. Dánský gigant dává sbohem vytěženému zlatu i stříbru

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Co do objemu největší světový klenotník sází na ekologii. Dánská společnost Pandora oznámila, že do roku 2025 chce vyrábět šperky zhotovené pouze z čistě recyklovaného zlata nebo stříbra. Stala se tak prvním velkým výrobcem šperků, který plně nahradí těžené kovy za recyklované, napsal list Financial Times.

„Musíme sáhnout hlouběji do našeho dodavatelského řetězce. Snížíme tak produkci oxidu uhličitého a znečištění. Snad je to výzva k akci nejen pro naše partnery,“ řekl pro FT šéf Pandory Alexander Lacik. Společnost uvedla, že recyklované zlato představuje šest set krát nižší emise než zlato vytěžené.

Nejedná se o radikální změnu strategie, už dnes dánský gigant využívá z více než sedmdesáti procent recyklované materiály. Těch nově vytěžených se nicméně v příštích letech vzdá úplně.

Pandoru nově podporuje britská hvězda. Podívejte se na výrobu klenotů pro dánský šperkařský řetězec

Výrazné snížení uhlíkové stopy může pomoci s oslovením mladé generace. Pandoru v posledních letech trápí stagnace nebo pokles tržeb, jenž je navíc spojená i s menší návštěvností obchodních center. Řada zákazníků firmy je mladého věku a investuje spíše do technologií nebo zážitků.

Že je změna kurzu v Pandoře potřebná, naznačily i nevalné hospodářské výsledky za loňský rok. Tržby se firmě propadly o čtyři procenta na 21,9 miliard dánských korun a zisk se snížil rovnou o čtyřicet procent.

Na druhou stranu současná koronavirová krize Pandoře zásadně neublížila. Vlastně naopak. Od poloviny března její akcie více než zdvojnásobily svou cenu. 

„Ryanair šíří strach“. České odbory válčí s nízkonákladovým obrem

Pandemie očima investora Schmalze: Bez důvěry budeme jen přežívat. Byznys ovládnou jiní

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!