Plameňák je zase všude, kam se podíváš | E15.cz

Plameňák je zase všude, kam se podíváš

Tereza Zavadilová

Tereza Zavadilová

Plameňáci jsou letos všude. Na oblečení, na kabelkách, na hračkách pro děti, na hrncích a hloupostech do domácnosti. Návrat kýčovitého designu zároveň znamená multimiliardový byznys pro obchodní řetězce, které se předhánějí v produktech s plameňákem. 

Americký řetězec Target nabízí více než stovku takových výrobků, internetový obchod s dražší módou Asos.com jich má pětašedesát, plameňákový motiv na řadě výrobků nabízí aktuálně i Ikea.

Hitem léta je nafukovací plameňák do vody. Na tom, jakou rychlostí a silou zachvátil plameňák obchodní řetězce, je vidět, jak se rodí retailové trendy v současné době kultury sociálních sítí.

Nejdelší nonstop let bude na lince Singapur-New York

Plameňáčí mánii odstartoval americký módní návrhář Marc Jacobs na přehlídce jarní sezóny roku 2015, kdy růžovým ptákem potiskl záda černého saténového bomberu. Motiv pestrého plameňáka na oblečení zaujal další módní návrháře (například Bottegu Venetu či Gucci, italská Prada uvedla dokonce daný rok na trh plameňáčí parfém), také celebrity a spotřebitelský megahit byl na světě.

Hashtag #flamingo má na Instragramu skoro tři miliony příspěvků, lidé se fotí s nafukovacími plameňáky, plameňáci jsou na botách, na tetování, na nehtech, plameňáková růžová je hit jako barva na vlasech, nechybí ani kýčovitý toaletní papír s růžovým motivem. S plameňákem si hrají špičkoví designéři i kreativní matky.

Žena, nebo muž? Módní značky propagují modelky, u nichž těžko poznáte pohlaví. Trendu pomáhají sociální sítě

Plameňáková móda není na scéně poprvé. Podle Bloombergu první vlna nastala už v roce 1956, kdy mladý designér Donald Featherstone vyrobil plastového ptáka pro Union Products a ikonický americký retailer Sears ho nabízel v katalogu za 2,76 dolaru. Plastový plameňák se stal popkulturní ikonou, ač svému tvůrci vynesl nechvalně známou parodii Nobelovy ceny za kýč.

Znalci ovšem říkají, že plameňákový trend už je pomalu na ústupu a nastupuje nový hit, kaktus.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!