Pod křídla obcí i družstev zamířilo již 60 pošt
Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu je k předání poštovních služeb jiným subjektům připraveno 200 poboček do tří let. „Změna typu 200 provozoven do roku 2015 reálná je,“ říká i mluvčí pošty Marta Selicharová.
Obce zachování poštovních služeb vítají. Oddechli si tak například v Třebovicích na Ústeckoorlicku se zhruba osmi stovkami obyvatel. Poštovní služby v obci v lednu převzala prodejna družstva Konzum Ústí nad Orlicí, která je členem družstevní sítě COOP. Pokud by byla tamní pošta zavřena, museli by lidé vážit cestu do sedm kilometrů vzdálené České Třebové. „Je to přínos pro obec, protože v konzumu jsou sedm dní v týdnu. Lidé se tady znají, takže jim obsluha vezme dopis i mimo poštovní hodiny,“ řekl deníku E15 starosta Třebovic Libor Gremlica.
Pošta rozlišuje dva typy smluvních partnerů. Někteří slouží pouze jen jako výdejní a podejní místo pro zásilky. Místa označená jako Pošta Partner většinou plnohodnotně zastupuje původní pobočku České pošty včetně peněžních služeb či výplat důchodů. Při výběru místa jedná státní podnik nejdříve sa zástupci vytypované obce. Pokud nemají zájem, osloví další. Z 60 dosud předaných poboček samotné obce převzaly 27 z nich, v 16 případech to byly fyzické osoby a ve 12 právě spotřební družstva. V Hluboké nad Vltavou se pak pobočka přestěhovala do ubytovacího penzionu.
Podle ředitele Konzumu Ústí nad orlicí Miloslava Hlavsy je však přebírání poštovních aktivit spíše službou pro obce než byznys. Od České pošty bude sice dostávat příspěvek ve výši zhruba dva až osm tisíc korun měsíčně podle rozsahu převzatých služeb, za to ale musí zajistit poštovní služby na pět hodin v každém pracovním dni. „Ekonomická návratnost je v této chvíli nekonečná. Neděláme to proto, že je to byznys. Nyní jsou alespoň pokryty náklady, a to spíše na úrovni minimální mzdy,“ řekl deníku E15 Hlavsa.