Praha 11 otevře bazén za půl miliardy. Slibuje si od toho miliony do kasy | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Praha 11 otevře bazén za půl miliardy. Slibuje si od toho miliony do kasy

Praha 11 otevře bazén za půl miliardy. Slibuje si od toho miliony do kasy
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Amic Hoteles Hotel Horizont CC BY 2.0 Flickr

čap

Městská část Praha 11 v půlce června otevře nový sportovní areál za půl miliardy. Ve výběrovém řízení vybrala dvě firmy, které by měly za tři haly, ve kterých bude k dispozici bazén, tobogán, centrum dětského plavání a multifunkční tělocvična, platit radnici roční nájemné tři miliony korun. Podle opozice je areál předražený.

Původní projekt sportoviště, které leží mezi ulicemi Mírového hnutí a Košíkovským potokem, byl mnohem rozsáhlejší. Jeho cena se v roce 2007 podle místního zastupitele Ladislava Kose z Hnutí pro Prahu 11 pohybovala okolo 700 milionů korun, byla tedy dost podobná jako cena současného projektu, ale v mnohem ořezanější podobě.

„Přitom měl areál obsahovat dvě kryté ledové plochy, hotel, větší bazénovou část, venkovní bazény a sportoviště. V roce 2010 se projekt scvrknul do současných rozměrů, jen cena zůstala,“ míní Kos.

Částka je podle Kose například čtyřikrát vyšší než cena podobného areálu vybudovaného v loňském roce v Říčanech u Prahy. Z porovnání obou areálů přitom podle zastupitele vyplývá, že jsou téměř totožné. „Při březnové exkurzi do téměř dostavěného areálu se plně potvrdily naše obavy z promarněné investice. Čtyři bazénky pro kojence budou určitě magnetem, ale po ekonomické stránce jsou velkým experimentem a až praxe ukáže, zda bude úspěšný, či nikoli,“ uvedl Kos.

Provozování areálu vysoutěžily dvě firmy z Dolních Břežan Aqua Sport Club a Studio Skokánek, jejichž hlavní náplní je výuka plavání kojenců a batolat. S městskou částí mají uzavřít pachtovní smlouvu na pět let a 15 milionů korun. A městská část podle mluvčí Šárky Cicvárkové nepočítá, že by provozovatelům jakkoliv přispívala.

Nájemné v této výši zarazilo například ředitele říčanského sportovního areálu Na Fialce Lukáše Basíka, bazény jsou totiž podle něj většinou ztrátové. To potvrdili i další provozovatelé. Zástupkyně vítězných společností Aqua Sport Club a Studio Skokánek Klára Klápová se ale přes snahu serveru E15.cz ekonomické možnosti provozu areálu probrat odmítla k provozu vyjádřit. Informační embargo podle ní platí do chvíle, než se areál otevře.

Ztrátové provozy

Většina městských bazénů se bez dotací neobejde. Mohou o ně žádat například u hlavního města, které je podle mluvčí Petry Hrubé uděluje v rámci celoměstské podpory sportu a tělovýchovy. Letos bazénům putovala částka 13,1 milionu korun. „Obecně jde o bazény zhruba od 25 metrů, i když je tam i pár o něco menších,“ uvedla mluvčí Hrubá.

Například provozovatel bazénu na pražském Výstavišti, společnost Incheba, se v loňském roce neobešla bez dotace od hlavního města Prahy ve výši 850 tisíc korun na energie, vodné a stočné. V roce 2012 činil tento příspěvek 300 tisíc korun. „Díky těmto příspěvkům byla zmenšena provozní ztráta, která vzniká společnosti Incheba Praha v souvislosti s provozováním tohoto krytého plaveckého bazénu pro pražské občany,“ sdělila serveru E15.cz mluvčí Incheby Markéta Holatová.

Ztrátový byl z počátku také provoz areálu Na Fialce. Podle Basíka loni ze státního zemědělského intervenčního fondu putovala areálu například dotace půl milionu korun na vybavení tělocvičny. Praha 5 za provoz svého bazénu na Barrandově podle mluvčího Luďka Sefziga zaplatila loni přes 3,8 milionu korun a v roce 2012 4,2 milionu korun.

Autor: čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!