Sazka nabírá dech ke stamilionovým ziskům | e15.cz

Sazka nabírá dech ke stamilionovým ziskům

Dušan Kütner

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pro skupinu KKCG Karla Komárka je to dobrá zpráva. Sazka sázková kancelář, do níž skupina investovala nejméně pět až šest miliard korun, letos v prvním roce samostatné existence pod novým majitelem vydělá stamiliony korun čistého. „Hrubý provozní zisk EBITDA, jeden z nejdůležitějších ukazatelů výkonnosti firmy, letos s velkou pravděpodobností dosáhne jedné miliardy korun,“ řekl mluvčí „nové“ Sazky Václav Jalovecký.

Analytik firmy Cyrrus Jiří Šimara očekává letos výnosy Sazky kolem sedmi miliard korun, což je citelný nárůst oproti necelé miliardě za loňský rok. „Za nárůstem výnosů stojí návrat sázejících k hlavním produktům Sazky, zejména ke Sportce, který je vyvolán masivní reklamní kampaní,“ uvedl Šimara. Za 50 týdnů letošního roku lidé utratili za Sportku 3,66 miliardy korun, což je o 186 procent více než loni, ale o 11 procent méně než v roce 2010. Postavení Sportky příliš neohrozily nové číselné loterie Fortuna Loto a Tipšestka, které se objevily loni v červenci. Podíl na trhu dosahuje u Lota asi pět procent, u Tipšestky jsou to desetiny procenta.

Společnost Sazka sázková kancelář provozuje loterijní byznys v čele se Sportkou od loňského listopadu, kdy jej koupila za 3,81 miliardy korun. Novou Sazku vlastnily původně rovným dílem skupiny KKCG a PPF, letos na podzim ale Komárek Kellnerovu polovinu odkoupil. Cenu této transakce žádná ze stran nezveřejnila, v médiích se nejčastěji spekuluje o částce mezi 3,5 až šesti miliardami korun.

V roce 2010, v posledním roce existence podniku bez vlivu insolvenčního a konkurzního řízení, vygenerovala stará Sazka vlastněná sportovními svazy čistý zisk 1,4 miliardy korun, což bylo o dvanáct procent více než o rok dříve.
Za loňské dva měsíce provozování loterijního byznysu staré Sazky firma zaznamenala ztrátu 267 milionů korun způsobenou především náklady na převzetí podniku. Srovnávat hospodaření staré a nové Sazky je ale obtížné, neboť se mezitím změnil způsob odvodů. Od letošního Nového roku loterijní a sázkové firmy platí daň z příjmu a dvacetiprocentní loterijní daň.

„Sazka sázková kancelář má ve srovnání s rokem 2010 tržby zhruba na devadesáti procentech, ale náklady klesly o více než šedesát procent,“ podotkl nicméně Jalovecký.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější