Soud zrušil obří pokutu pro Kaufland, ÚOHS podá kasační stížnost

Prodejna Kauflandu

Prodejna Kauflandu Zdroj: archiv

Krajský soud v Brně zrušil zatím největší pokutu za zneužití zákona o významné tržní síle. Týká se Kauflandu, který měl podle rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) z roku 2013 zaplatit 22,13 milionu korun. Případ se vrací na antimonopolní úřad. Podle soudu ÚOHS při posouzení významné tržní síly Kauflandu postupoval chybně. Úřad podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).

Případ je důležitý také tím, že jde o první rozhodnutí ÚOHS v této oblasti, které přezkoumal soud. V minulosti totiž panovaly nejasnosti jak zákon, který měl být bičem na řetězce, vykládat. „Legislativně technická úroveň zákona o významné tržní síle vykazuje velké slabiny a nedostatky a ve svém důsledku umožňuje vícero výkladů pojmu významné tržní síly,“ uvedl nyní soud ve svém rozhodnutí.

Nejasný výklad

ÚOHS použil absolutní výklad, uvedl soud. V případě pochybností, které vyplývají z nejasného zákona, je ale podle něj nutné zvolit výklad mírnější. Nově tedy úřad musí posoudit vztahy Kauflandu k jednotlivým dodavatelům a nebude moci konstatovat, že byl zákon porušen plošně. Soud ví, že tento způsob posouzení případu bude náročnější. „Nicméně náročnost spočívající v analýze každého jednotlivého odběratelsko-dodavatelského vztahu nemůže být důvodem k odmítnutí této výkladově mírnější, šetrnější varianty vůči žalobci (Kauflandu),“ uvedl soud.

Předseda ÚOHS Petr Rafaj řekl, že jeho úřad podá kasační stížnost. „Jsme přesvědčeni, že aplikace zákona o významné tržní síle využívající absolutního konceptu tržní síly byla v rozhodnutí uplatněna v souladu s účelem zákona,“ uvedl Rafaj. Úřad podle něj vítá, že je aktuálním rozsudkem k dispozici první soudní výklad týkající se zákona. „Je také škoda, že se soud nezabýval i dalšími potenciálně ambivalentními ustanoveními zákona,“ dodal Rafaj.

ÚOHS původně Kauflandu dal pokutu 13 milionů korun, po odvolání firmy ji ale zvedl na více než 22 milionů korun. Firma podle ÚOHS porušila zákon, když sjednávala s nadpoloviční většinou svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů platební lhůty delší než 30 dní a platby takto i realizovala.

Sleva za včasnou úhradu

Obchodní řetězec dál sjednával s 95 procenty svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů pro případ postoupení pohledávky třetím osobám povinnost hradit vedle nákladů spojených se zpracováním této agendy ještě poplatek ve čtyřprocentní výši pohledávky.

„Současně Kaufland pro případ úhrady faktur dodavatelům před lhůtou splatnosti účtoval takzvané dodatečné skonto ve výši 0,5 procenta z předčasně uhrazené faktury za každý započatý týden, o který byla faktura dříve uhrazena,“ uvedl už dříve místopředseda ÚOHS Hynek Brom.

Zákon o významné tržní síle platí od roku 2010. Odborníci ho od počátku kritizovali. Zabývala se jím i Evropská komise, řízení s Českem ale nezahájila. Potravinářská komora v minulosti uváděla, že řetězce díky zákonu začaly dodržovat třicetidenní lhůty splatnosti.