Světové giganty obsluhují svůj provoz z center v Česku | E15.cz

Vše o designu

Vše o designu Vstoupit do speciálu

Světové giganty obsluhují svůj provoz z center v Česku

Daniel Novák

Centra podnikových služeb se stala jedním z nejrychleji rostoucích odvětví v Česku. Zaměstnávají skoro devadesát tisíc lidí. Podle oborové asociace ABSL to v roce 2020 bude už sto tisíc pracovníků. Často se jedná o call centra či takzvané back office velkých firem. Z Česka obsluhují své mezinárodní aktivity korporace, jako jsou Amazon, Johnson & Johnson nebo Lufthansa. Nové pracovníky teď do mezinárodních center nabírají například společnosti Amazon nebo IBM.

Stejně dynamický růst sdílených služeb jako Česko vykazuje například Polsko nebo Rumunsko. Tam se má počet zaměstnanců ve sdílených službách během dvou let dokonce zdvojnásobit na 200 tisíc.

„Byznysové služby jsou nejrychleji rostoucím odvětvím ve střední a východní Evropě a vytvářejí velkou část poptávky po kancelářích,“ řekl realitní odborník Tamás Polster z poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Jen letos se podle něj může poptávka ze sektoru sdílených služeb v regionu dostat až na jeden milion metrů čtverečních kancelářských ploch.

Pohřebnické služby žijí z šedé ekonomiky, říká ředitel pražského Pohřebního ústavu Julius Mlčoch

Největší koncentrace center podnikových služeb je podle asociace ABSL v Praze. Metropole se na celkové zaměstnanosti v oboru podílí 45 procenty. Dalšími významnými středisky jsou Brno a Ostrava.

S dalším rozšiřováním počítá přes osmdesát procent center. „Velkou roli sehrávají technologie, zejména robotická automatizace, která umožňuje eliminovat rutinní práci a věnovat pozornost výzkumu a vývoji, komunikaci se zákazníky či designování nových služeb,“ zdůraznil ředitel ABSL Jonathan Appleton.

Komentář Lukáše Kovandy: Pozor, v Turecku zlevňuje pivo

Rozmachu odvětví pomohly rovněž státní pobídky. Firmy si mohou vyjednat až desetileté daňové prázdniny.

Pokud působí v regionu s vysokou nezaměstnaností, mohou od státu dostat na jedno vytvořené pracovní místo sto tisíc až dvě stě tisíc korun.

Vyhledávač letenek Kiwi.com spustil novou zbraň proti konkurenci
Ťok získal důvěru a koná: chce rozprášit vedení Českých drah
Fiala: Program vládní koalice je plytký. Slibuje všechno všem, připomíná sběrné suroviny

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!