Tržby Sportky loni rostly o 11 procent, Češi prosázeli skoro šest miliard

Sazka

Sazka Zdroj: KKCG

Celkové tržby společnosti Sazka v její největší hře Sportka loni dosáhly 5,847 miliardy korun, meziročně o 11,1 procenta více. Celkem 288 sázejícím Sazka vyplatila na výhrách více než milion korun, ve hře Eurojackpot navíc jeden výherce získal téměř 2,5 miliardy korun. Sazka to uvedla v dnešní zprávě.

„Hlavním důvodem rekordního počtu výher a tržeb jsou inovace v portfoliu her, kdy se zvýšil počet milionových výher. Zavedli jsme také věcné výhry, rozšířili a zatraktivnili jsme portfolio stíracích losů. Lidé s námi hrají kvůli možnosti vyhrát miliony a já jsem upřímně velmi rád, že počet těchto výher rapidně roste,“ uvedl generální ředitel Sazky Robert Chvátal.

Počet milionářů vzrostl v meziročním srovnání téměř trojnásobně, v roce 2014 jich bylo 106. Noví milionáři si rozdělili celkem 1 154 056 794 korun. Celkově ale Sazka ve všech hrách vyplatila 25 267 180 výher v hodnotě 6 966 364 573 korun. Historicky nejvyšší výhru 2,466 miliardy korun si v květnu ve hře Eurojackpot připsal sázející z Pardubického kraje. V Eurojackpotu dosáhly tržby Sazky 1,189 miliardy korun. Zde není meziroční srovnání k dispozici, Sazka tuto hru spustila až v říjnu 2014.

Deset milionových výher najednou

Na milionových výhrách se v loňském roce podílela především Sportka s doplňkovou hrou Šance, které dohromady vytvořily 221 milionářů. Nebylo výjimkou, že v jeden den vyhrálo nad milion korun více lidí. V jednom listopadovém losování dokonce padlo deset milionových výher.

Co se týče nejčastěji sázených a tažených čísel ve Sportce, která se hraje už od dubna 1957, v loňském roce sázející věřili tradičně šťastnému číslo sedm. To se na jejich tiketech objevilo ve více než 38 milionech případů. Následují čísla 13 a 19. Nejvíce však padaly dvojka a pětka.

Nejvíce milionářů loni díky výhrám u společnosti Sazka přibylo ve Středočeském kraji (48), následují Praha (45), Moravskoslezský (31) a Jihomoravský kraj (27). Nejméně milionových výher, celkem devět, naopak putovalo sázejícím do Jihočeského a Karlovarského kraje.

U loterijních her typu Sportky nebo Eurojackpotu, které jsou oficiálně povolené ministerstvem financí a dají se sázet pouze prostřednictvím terminálové sítě, tvoří tržní podíl Sazky v ČR zhruba 95 procent. O zbytek se dělí například Fortuna (hry Fortuna Loto, Zlatých 11, Fofr), Synottip (Synot Loto a Synot Keno) nebo Tipsport a Chance se hrou Korunka. Situace se může změnit od roku 2017, kdy by měl začít platit nový loterijní zákon. Podle něj by měly být loterijní hry spuštěny i na internetu.