Tuzemské hotely za sebou mají další čtvrtletí růstu

Vyplývá to z údajů firmy STR Global, která dlouhodobě sleduje trendy na světových trzích. „Je to ale stále zhruba třicet procent pod úrovní za pokoj před ekonomickou krizí,“ uvedl David Nath z poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Podle něj přitom není žádný důvod, aby se Praha podbízela a byla pro zahraniční turisty nízkonákladovou destinací.
Trhu prý uškodila v minulých letech především reakce velkých hráčů, kteří kvůli krizi prudce snížili ceny a tím s sebou stáhli i menší zařízení. Na předkrizovou úroveň se tak ceny dostávají jen ztuha. S tím souhlasí ředitel čtyřhvězdičkového hotelu Perla v centru Prahy Tomáš Startl.
„Jako by mezi hoteliéry byla stále nějaká psychologická zábrana překonat hranici sta eur,“ řekl Startl. S prvním čtvrtletím je ale spokojen, významně prý pomohly i dobře obsazené Velikonoce, které loni připadly až na duben.
Zdařilý kvartál ale nelze přičítat pouze Velikonocům. Podle Českého statistického úřadu poskytly české hotely jen za leden a únor na 3,8 milionu noclehů, což je meziročně o 300 tisíc více.
Rostoucí poptávka ze strany turistů a stále zajímavější výnosy přitom nenechávají chladné ani realitní investory. Loni na českém trhu podle ČSÚ přibylo 160 hotelů, z toho přes čtyřicet čtyřhvězdičkových. Současně dochází – především díky zájmu asijských investorů – k přeskupení vlastnictví u stávajících hotelů.