Voda v Česku podražila až o 15 procent | E15.cz

Voda v Česku podražila až o 15 procent

Cena vody rok od roku stoupá
Cena vody rok od roku stoupá
• 
ZDROJ: Dominik Bachurek

čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Doby, kdy člověk neřešil, kolik vody si napustí do vany nebo jak dlouho se bude sprchovat, dávno minuly. Voda je rok od roku dražší. Paradoxně, i když vodou šetříme, platíme za ni stále více. V některých regionech cena stoupla až o 15 procent. Nejdražší je již tradičně na severu republiky.

Nejvyšší cenový skok se letos odehrál na Brněnsku, Vodárenská akciová společnost Židlochovice podražila o 14,81 procenta. Obyvatelé v této oblasti za vodné a stočné letos zaplatí celkem 84,90 koruny za kubík vody. O 12,71 procenta stouplo na 89,99 koruny vodné a stočné také v Českém Brodě. Výrobu a distribuci pitné vody zde má na starosti společnost 1. SčV (člen skupiny Veolia). Jde o tak druhé největší zdražení vody v Česku.

Pozadu letos nezůstala ani Praha, voda v hlavní městě podražila o 12,05 procenta na 74,35 koruny. Přesto je voda v Praze oproti ostatním regionům ještě poměrně levná. Distribuci mají na starosti Pražské vodovody a kanalizace (člen skupiny Veolia).

Podle cenové mapy České republiky vyplývá, že nejdražší je voda právě v oblastech, ve kterých provozuje vodovodní infrastrukturu francouzská Veolia. Tabulku vede Turnov s cenou vodného a stočného 90,85 koruny, jde o růst o 11,72 procenta. Provozovatelem je SčVaK (člen skupiny Veolia).

Oblasti s největším zdražením vody:

Oblast Společnost Cena vodného a stočného plus DPH Zdražení oproti minulému roku
Židlochovicko Vodárenská akciová společnost a.s. -Židlochovice 84,90 14,81 %
Český brod 1. SčV a.s. 89,99 12,71 %
Praha Pražské vodovody a kanalizace a.s. 74,35 12,05 %
Turnov Vodohospodářské sdružení Turnov 90,85 11,72 %
Jablonec nad Orlicí Vodovody a kanalizace Jablonec nad Orlicí a.s. 72,45 11,50 %

Zdroj Sovak

Významným faktorem, který se promítá do ceny vody, je podle ředitele Frýdlantské vodárenské společnosti Petra Olyšara trvalý meziroční pokles spotřeby vody. Za ním stojí zejména propad v odběru vody pro průmysl. Důsledkem je i větší podíl fixních nákladu přepočítaných na jeden kubík vody. „Po hospodářské krizi, která začala v roce 2008, nemáme průmyslové odběratele,“ posteskl si Olyšar. Roční pokles v odběru vody odhadl na tři až pět procent. Frýdlantská vodárenská společnost letos zdražila ceny o 5,26 procenta, s cenou 88,71 koruny patří na třetí místo s nejdražší vodou v České republice.

Oblasti s nejdražším vodným a stočným:

Oblast Společnost Cena vodného a stočného v roce 2013 Zdražení oproti minulému roku
Turnov SčV a.s. 90,85 11,72 %
Ústí nad Labem, Liberec SčV a.s. 88,99 6,83 %
Frýdlant Frýdlantská VS 88,71 5,26 %
Hradec Králové Královéhradecká provozní, a.s. Veolia 88,04 5,82 %
Chrudim Energie AG 87,94 3,78 %

Zdroj Vodarenstvi.com

Meziročně cena za vodné a stočné vzrostla v České republice v průměru o sedm až osm procent a pohybuje se kolem 80 korun za metr krychlový. „Vodárenské společnosti jsou významným spotřebitelem elektrické energie a plynu. Každá změna ceny energií se projevuje i ve výši vodného a stočného,“ uvedl pro ČTK předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) František Barák.

V některých oblastech se do cenového růstu promítl také fakt, že tamní vodohospodáři nezískali dotace z Evropské na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Výpadek zdrojů pak firmy řešily výrazným zvýšením vodného a stočného. Do ceny vody se promítlo také zvýšení sazby DPH o jedeno procento ze 14 na 15 procent. Zdražení zvýšením DPH odůvodňuje například společnost Vodovody a kanalizace Chrudim, ceny letos zvedla o 3,78 % na 87,94 koruny.

:

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah